پست وبلاگ

کتاب پشت پرده‌ی ریاکاری

کتاب پشت پرده‌ی ریاکاری

کتاب پشت پرده ی ریاکاری، نوشته ی دن آریلی پژوهشگر و فعال در حوزه ی اقتصاد رفتاری یکی از جذاب ترین کتاب های تالیف شده در این حوزه است. او پیش تر کتاب های دیگری در حوزه ی اقتصاد رفتاری نوشته بود که کتاب نابخردی‌های پیش بینی پذیر بسیار پرفروش و معروف است.
کتاب پشت پرده ی ریاکاری سومین کتاب دن آریلی است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده است.
او در مقدمه ی این کتاب، به طور کامل درباره ی کتاب توضیح می دهد:

در کتاب پیش رو به کاویدن نیروهای می‌پردازیم که برای دغلکاری به ما سر میزنند و به آنچه که ما را درست کار نگه می‌دارد نگاهی دقیق‌تر خواهیم کرد. به این خواهیم پرداخت که چه چیزی باعث می شود تا ریاکاری چهره ی زشت خود را هویدا کند و چگونه در حالی که دیدگاه مثبتی از خودمان داریم به نفع خودمان دست به کاری بزنیم، جنبه ای از رفتار ما سبب ساز بسیاری از ریاکاری های ما به شمار می رود!
پس از اینکه به کشف آن گرایش های پایه دست یافتیم که زیربنای ریاکاری را می سازند، سراغ برخی از آزمایش‌های خواهیم رفت که به ما در کاویدن نیروهای فیزیولوژیکی و پیرامونی یاری می رسانند و درستکاری را در زندگی روزمره ما افزایش یا کاهش می دهند از جمله تضاد منافع کالای تقلبی دادن‌ها خلاقیت و به سادگی خسته شدن. به کشف جنبه‌های اجتماعی از ریاکاری نیز خواهیم پرداخت، از جمله اینکه چگونه دیگران در درک ما از آنچه که خوب یا بد است تاثیر می‌گذارند و گنجایش ما برای دغلکاری هنگامی که دیگران می‌توانند از ریاکاری ما سودمند شوند. سرانجام خواهیم کوشید تا از چگونگی کارکرد ریاکاری، چگونگی وابستگی آن ساختار محیط روزمره مان و شرایطی که در آن به احتمال کمابیش ریاکار می شویم سر در بیاوریم.
علاوه بر کسب نیروهای ریاکاری را می سازند یکی از سودمندی های عملی اصلی رهیافت اقتصاد رفتاری آن است که تاثیرگذاری های درونی و پیرامونی و رفتارمان را به ما نشان می‌دهد. هنگامی که با روشنی بیشتری نیروهای را درک کردیم که ما را به راستی به پیش می‌برند کشف می‌کنیم که در برابر نادانی های انسانی خودمان از جمله ریاکاری دست و پا بسته نیستیم، که می توانیم پیرامون خودمان را بازسازی کنیم و اینکه می توانیم به رفتار و نتایج بهتری دست یابیم.

این کتاب ۲۱۴ صفحه و ۱۰ فصل دارد، توسط رامین رامبد ترجمه و توسط نشر مازیار منتشر شده است. اگر به اقتصاد رفتاری علاقه مندید، مطالعه ی کتاب های دن آریلی را از دست ندهید.

درباره ی گروه رفتار

3 دیدگاه در “کتاب پشت پرده‌ی ریاکاری

  1. باسلام
    فایل کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر برام بفرست ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *