پست وبلاگ

راهنمای کلی مدرسه اقتصاد رفتاری

راهنمای کلی مدرسه اقتصاد رفتاری

ممنون که از مدرسه‌ی اقتصاد رفتاری دیدن می‌کنید. این بلاگ به عنوان اولین بلاگ تخصصی اقتصاد رفتاری با هدف آشنایی بیشتر با علم اقتصاد رفتاری و مفاهیم اولیه‌ی آن توسط گروه اقتصادی رفتار در ۲۶ تیرماه ۹۴ راه اندازی شد.

در صورتی که این اولین بازدید شما از مدرسه‌ی اقتصاد رفتاری است به شما پیشنهاد می‌کنیم که اولین پست بلاگ ما با نام “اقتصاد رفتاری چیست؟” را مطالعه کنید تا محوریت کلی تمام موضوعات سایت را متوجه شوید.

با توجه به اینکه اخیرا نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۷ به ریچارد تالر یکی از بنیان گذاران اقتصاد رفتاری رسیده است، خوب است که پست های “معرفی ریچارد تالر” و “کتاب سقلمه nudge” را مطالعه کنید تا با طرز فکر و ایده‌های این اقتصاددان رفتاری بیشتر آشنا شوید.

احتمالا بیشترین کاربردی که اقتصاد رفتاری بر روی زندگی روزمره ی ما داشته باشد، مربوط تصمیم گیری های ما باشد. اگر به این حوزه علاقه مندید، دسته بندی تصمیم گیری و انتخاب را از دست ندهید. آشنا شدن با فرآیند تصمیم گیری، کمک زیادی به ما در گرفتن تصمیم‌هایی با میزان رضایت بیشتر می‌کند.

کنفرانس تد و تد تاک های (TED Talks) آن برای زندگی شخصی و کاری بسیار الهام بخش هستند. به همین منظور لیستی از تدتاک های مرتبط با اقتصاد رفتاری را برای شما جمع‌آوری کردیم که می‌توانید آن‌ها را در دسته‌ی مربوطه یا کانال آپارات ما پیدا کنید.

این دو تد تاک برای شروع آشنایی با اقتصاد رفتاری فوق‌العاده هستند:

دن آریلی: آیا ما کنترل کامل تصمیمات خودمان را داریم؟

روری ساترلند: درس های زندگی از یک تبلیغات چی

دن آریلی در مجله‌ی وال استریت به پرسش‌های عمومی و روزمره‌ی مردم با استفاده از دلایل اقتصاد رفتاری پاسخ می‌دهد. ما بعضی از این پرسش و پاسخ‌ها را برای شما انتخاب و ترجمه کردیم، به این بخش سر بزنید چون احتمالا سوال‌های مشابهی هم برای شما وجود دارد.
در قسمت تحلیل‌ها می‌توانید مسائلی را که ما در زندگی روزمره و کاری خود با آن مواجه می‌شویم را از دیدگاه اقتصاد رفتاری ببینید. اکنون که شرکت‌های تاکسی‌های آنلاین فعالیت خود را گسترش داده‌اند خواندن مطلب “تاکسی آنلاین از دیدگاه اقتصاد رفتاری” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دسته‌ی اقتصاد رفتاری تخصصی هم برای شناخت سوگیری‌های ذهنی و میانبرهای ذهنی ایجاد شده و نیازمند دقت و توجه بیشتر است

درباره ی گروه رفتار

1 دیدگاه در “راهنمای کلی مدرسه اقتصاد رفتاری

  1. سلام، من دانشجوی رشته اقتصاد هستم و قصد دارم پایان نامه ای در ارتباط با اقتصاد رفتاری بنویسم، آیا مدرسه اقتصاد رفتاری در زمینه پژوهشی هم همکاری می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *