پست وبلاگ

آیا تعویض مربیان به بهبود نتیجه گیری تیم کمک می کند؟

آیا تعویض مربیان به بهبود نتیجه گیری تیم کمک می کند؟

بازی های هفته ی دهم لیگ برتر در حال برگزاری است. از هفته ی اول منتظر روز پنجشنبه و بازی دربی بودم. برای طرفداران تیم استقلال برد در این بازی می توانست ناکامی های اخیر ر به قول معروف بشورد و ببرد.
طرفداران پرسپولیس هم بی صبرانه منتظر بودند تا با برد در این بازی، از ناراحتی حذف شدن تیم‌شان از بازی‌های آسیایی بکاهند.
ساعت ۴:۴۰ بازی شروع شد و در یک بازی کم افت و خیز، با یک گل از روی نقطه ی پنالتی، پرسپولیس پیروز این بازی شد.
پس از بازی، برخی از هواداران تیم استقلال معتقد بودند مشکل از سرمربی خارجی تیم است که به تازگی بر روی نیمکت نشسته است.
چرا در چنین شرایطی، تمام دلایل شکست را بررسی نمی کنیم و ترجیح می دهیم تمام دلایل پیروزی یا شکست را بر دوش یک نفر بیاندازیم؟
یاد روزهای نتیجه نگرفتن پرسپولیس افتادم. ۱۰سال متوالی بدون یک قهرمانی در لیگ برتر. در این مدت ۱۱ نفر به عنوان سرمربی بر نیمکت این تیم نشسته بودند و تا سال ۹۴، قبل از مربیگری برانکو ایوانکوویچ، آخرین نفر آنها پرسپولیس را به مقام ۸ام در لیگ برتر رسانده بود.
آیا این سلسله ی نتیجه نگرفتن ها تقصیر سرمربیان بود؟ دلیل این خطای ذهنیِ ما چیست؟
خطای انتساب ذاتی تمایل غلو کردن در مورد تاثیرگذاری افراد و دست کم گرفتن عوامل خارجی و موقعیتی را توصیف می کند. به عنوان مثال، ما با بی توجهی در جنگ ها تقصیر را به گردن افراد می اندازیم. به راحتی می گوییم هیتلر به تنهایی باعث جنگ جهانی دوم شد. خیلی از ما این ساده انگاری‌ها را می پذیریم، با وجود اینکه جنگ ها وقایعی غیرقابل پیش بینی اند ممکن است هیچگاه دلایل بیشمار موثر بر آن ها را به طور کامل درک نکنیم. چنین مسئله ای شبیه وضعیت تیم هایی که بد نتیجه می گیرند نیست؟
جالب است شرکت هایی که در صنعت دچار مشکلند، دائم مدیران خود را عوض می کنند، و چه به ندرت در شرایطشان ترقی بوجود می آید.
در نتیجه، هنگامی که از نتیجه های خوب تیمت سرخوش، یا اگر از باخت های پی در پی تیمت در حال سکته کردن بودی، به این مسئله فکر کن که آن قدر که ما مجذوب صحنه های تماشایی زندگی هستیم، مردم روی صحنه بی نقص و خودمختار نیستند. هزاران هزار دلیل و اتفاق و مسئله با هم یکی می شوند تا تیمی نتیجه بگیرد، یا درکمال تاسف، نتیجه نگیرد.

درباره ی گروه رفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *