پست وبلاگ

نوبل، دوباره در آغوش اقتصاد رفتاری

نوبل، دوباره در آغوش اقتصاد رفتاری

روز دوشنبه، ۹ اکتبر ۲۰۱۷، اتفاقی افتاد که برای تمام افرادی که مشغول به فعالیت در حوزه ی اقتصاد رفتاری هستند، موفقیت محسوب می شد. خبر اهدای جایزه ی نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۷، به پروفسور ریچارد تالر، یکی از پیشگامان اصلی علم اقتصاد رفتاری اتفاق بسیار خوبی بود. این دومین نوبل اقتصادی بود که به پژوهشگران حوزه ی اقتصاد رفتاری، به دلیل فعالیتشان در جهت اثبات عدم تصمیمات خردمندانه ی انسان ها و نمایش نابخردی همه ی ما در مسیرهای مختلف، اهدا می شد.
اولی به پروفسور دنیل کانمن در سال ۲۰۰۲ به خاطر کار بر نظریه چشم انداز و دومی، امسال، به پروفسور ریچارد تالر!

کمیته‌ی نوبل، در هنگام اعلام این جایزه در استکهلم گفت که این افتخار به دلیل کارهای پیشگامانه پروفسور تالر (تیلر) در اظهار اینکه نابخردی های مردم پیش‌بینی پذیر است به ایشان تعلق گرفته است ـــ اینکه مردم همواره به طریقی رفتار می‌کنند که تئوری اقتصاد نقض می‌شود. مردم از پرداخت پول بیشتر برای یک چتر در هنگام بارش باران طفره می‌روند؛ آن‌ها برای خرید یک لیوان قهوه ۳ دلار پیشنهاد می‌دهند و حاضر نمی‌شوند همان لیوان را به قیمت ۶ دلار بفروشند.

پیشتر، پروفسور تالر و کتاب سقلمه ی ایشان را در مدرسه ی اقتصاد رفتاری معرفی کردیم که مطالعه ی آنها، همزمان با این رویداد بزرگ خالی از لطف نخواهد بود.

تصویر بالا چهره ی ریچارد تالر در خانه ی شخصی اش، در شیکاگو، پس از کسب جایزه ی نوبل را نشان می دهد. اون در این مورد گفته است که سعی دارد پول این جایزه را به غیر منطقی ترین حالت ممکن خرج کند

پروفسور تالر در سال ۲۰۱۵، در فیلم the big short حضور داشت که در این فیلم از او به عنوان پدر علم اقتصاد رفتاری یاد شده است. ویدیوی زیر بخشی از حضور او در این فیلم است.

درباره ی گروه رفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *