پست وبلاگ

هزینه‌های غیرپولی سینما رفتن

هزینه‌های غیرپولی سینما رفتن

بعد از ظهرهای سرد و طولانی پاییز فرا رسیده و ما زمان زیادی را در خانه می گذرانیم و به آسانی آب خوردن حوصلمان سر می رود. تقریبا اکثر ما به دنبال فعالیت ها و سرگرمی هایی هستیم که بتوانیم این روزهای سرد و طولانی خودمان را پر کنیم و از اوقات فراغتمان لذت ببریم .
خب شما برای چنین روزهایی به دنبال چگونه تفریحی هستید؟ مایلید چه مقدار پول برای پر کردن یک بعد از ظهر پاییزی خود هزینه کنید؟
راه های مختلفی برای پر کردن این بعد از ظهر ها وجود دارد که فعالیت های فرهنگی مثل سینما و تئاتر یکی از این گزینه های راحت و در دسترس برای ماست. با برنامه ریزی برای دیدن یک فیلم در سینما، علاوه بر اینکه می توانید یک تفریح دسته جمعی خوب داشته باشید، شانس دیدن یک فیلم خوب هم خواهید داشت.
 برای دیدن یک فیلم خوب در سینما، در مرحله ی اول میخواهیم بلیط تهیه کنیم، به سایت فروش بلیط می‌رویم  و برای خرید اقدام می کنیم. در قسمت آخر تهیه ی بلیط، پرداخت به صورت الکترونیک انجام می شود و ما درد پرداخت را حس نمی کنیم.
محققان در پژوهشی ثابت کردند که خرج کردن پول نقد بیشتر از کارت های بانکی یا پرداخت های الکترونیک  باعث حس درد پرداخت (pain of paying)  می شود.
 
بعد از تهیه بلیط چه اتفاقی می افتد؟
وقتی به سالن سینما می‌رسیم ، بوی ذرت مکزیکی و پاپ کورن تمام سالن را پر کرده است و چون بلیط را به صورت الکترونیک تهیه کرده اید و احساس بد و ناخوشایند کمتری نسبت به پولی که پرداخت کرده اید دارید ، احتمالا خیلی راحت تر پول برای تنقلات خرج می کنید، در حالی که اگر بلیط را همانجا و با پول نقد خریداری می کردید، احساس بد بیشتری را تجربه می کردید و دیگر حاضر نبودید مقدار زیادی پول برای خوراکی خرج کنید!
 
حوصله تان سررفته است؟
وارد سالن سینما شده و منتظر شروع فیلم می شوید، مدتی که از فیلم می گذرد، احساس می کنید که حوصله تان سر رفته و اصلا فیلم خوب و مناسبی نیست .
اکنون چه می کنید ؟ آیا تا انتهای فیلم در سالن می مانید یا سالن را ترک میکنید ؟
در این موقعیت ها ما با (sunk cost) یا خطای هزینه ی از دست رفته مواجه هستیم ، این خطا در بسیاری از تصمیم های ما دیده  می شود ، در مواقعی که ما هزینه و زمانی را صرف یک کار می کنیم اما به نقطه ای از این کار که می رسیم متوجه می شویم که شاید اشتباهی در تصمیم خود داشته ایم و تا اینجای کار به خوبی پیش نرقته ، اما باز هم حاضر به ترک این تصمیم خود نیستیم .
اما در حالت منطقی،این عوامل نباید در تصمیم ما تعیین کننده باشند، زیرا چه در ادامه ی این کار بمانیم چه آن را رها کنیم ، این هزینه را صرف کرده ایم. پس شاید گزینه ی بهتر این باشد که اگر از فیلم خوشمان نیامده است، علاوه بر هزینه ای که برای بلیط داده ایم، هزینه ی زمانی بیشتری پرداخت نکنیم و برای صرفه جویی زمانمان، ادامه ی فیلم را نبینیم. اما آیا شما تا کنون همچین تصمیمی گرفته اید و از وسط فیلمی که از آن لذت نمی بردید سالن سینما را ترک کرده‌اید؟

درباره ی گروه رفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *