پست وبلاگ

شلومو بنارتزی: از فردا برای فردا پس انداز کنید!

شلومو بنارتزی: از فردا برای فردا پس انداز کنید!

شلومو بنارتزی در این تد ( saving for tomorrow , tomorrow )  درباره ی پس انداز بیشتر، از فردا صحبت می کند، این برنامه ای است که او و ریچارد تالر از دانشگاه شیکاگو حدود ۱۵ سال پیش ارائه داده اند، این برنامه نمونه ای از رفتار مالی بر هرمون های استروییدی است .
اما جدا چگونه می توانیم از رفتار مالی استفاده کنیم؟ اول اجازه دهید کمی درباره ی مدیریت مالی خودمان فکر کنیم.
به طور مثال وام خرید خانه، خیلی از مردم بزرگترین خانه ای را که میتوانند می خرند، در حقیقت کمی بزرگتر از حد توانشان، و بعد نمی توانند قسط های آن را پرداخت کنند و سپس آن ها بانک ها را به خاطر افراد بدی که به آن ها وام خرید خانه داده اند سرزنش می کنند.
رفتار مالی در حقیقت، ترکیبی از علم روانشناسی و اقتصاد است، که تلاش می کند تا اشتباهات مالی مردم را متوجه شود.
بنارتزی می گوید : تقریبا نیم درصد از آمریکایی ها احساس می کنند که خیلی پس انداز می کنند! در این باره چه کاری باید انجام دهیم؟ ما باید بفهمیم چرا مردم پس انداز نمی کنند؟ و سپس ما می توانیم امیدوارانه چالش های رفتاری را به راه حل های رفتاری تبدیل کنیم  و سپس ببینیم این کار چه قدر می تواند مفید باشد.
کنترل کردن خود یکی از مشکلات آینده نیست، این یکی از مشکلات حال حاضر است. ما در مورد پس انداز فکر می کنیم، ما می دانیم که باید پس انداز کنیم، اما امروز می رویم و خرج می کنیم!‌
بنابراین مسئله ی گرایش به حال و مسئله ی لذت آنی، باعث می شود که در حالی که ما به پس انداز فکر می کنیم، در نهایت خرج کنیم.
دومین مسئله ای که مانع پس انداز کردن می باشد، این است که اگر مردم گیج شوند و بترسند تا از برنامه پس انداز استفاده کنند، چه اتفاقی می افتاد ؟ آیا ما باید آن ها را به طور اتوماتیک مجبور کنیم تا به این برنامه ملحق شوند یا اینکه آن ها از برنامه خارج شوند؟
در این برنامه اگر مردم در مربع تیک نزنند، به این معناست که آن ها برای بازنشستگی خود پس انداز نمی کنند و این خیلی تاثیر گذار است.
سومین مسئله مفهموم بیزاری از ضرر کردن است، ما از ضرر کردن متنفریم، حتی آگر مقدار زیادی هم نباشد.
و این مورد هم در پس انداز کردن مشکل ایجاد می کند، زیرا مردم از لحاظ فکری، عاطفی و حسی به پس انداز به چشم ضرر کردن نگاه می کنند، زیرا از خرج کردنشان باید کم کنند .
بنابراین ما این چالش ها را متوجه شدیم و با در نظر گرفتن رفتار اقتصادی و تبدیل آن به رفتار اقتصادی در عمل، می توان این چالش ها را به راه حل های فوق العاده ساده ای تبدیل کرد .

برای دانستن این راه حل ها این تد از شلومو بنارتزی را در آپارات گروه اقتصادی رفتار ببینید .

درباره ی گروه رفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *