پست وبلاگ

معرفی هربرت سیمون

معرفی هربرت سیمون

هربرت الکساندر سیمون (Herbert A. Simon)، از افراد پیشرویی است که قطاری از تخصص ها، افتخارات و جایزه ها را دنبال اسم خود داشته است.
او روانشناس، جامعه شناس، دانشمند علوم سیاسی، اقتصاددان، دانشمند علوم کامپیوتر است که در سال ۱۹۷۸ موفق به اخذ جایزه نوبل در حوزه ی اقتصاد شده است. از دیگر افتخاراتی که سیمون در طول زندگی ۸۴ ساله ی خود به دست آورده است، میتوان به اخذ جایزه ی تورینگ اشاره کرد. در سال ۱۹۸۶ مدال ملی علوم را گرفت و مدارج افتخاری متعددی از دانشگاه های مختلفی از جمله هاروارد نیز دریافت کرده است. در سال ۲۰۱۶، سایمون به عنوان شخصی که بیشترین ارجاع به مقاله هایش در حوزه ی علوم عصب شناختی و هوش مصنوعی داده شده بود، در گوگل اسکولار معرفی شد.
او را می توان به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین دانشمندان علوم اجتماعی قرن بیستم معرفی کرد.
سیمون اصطلاحات خردمندی(عقلانیت) محدود و راضی کردن (به جای حداکثر کردن) را ایجاد کرد که سرفصل های جذاب و حائز اهمیتی در اقتصاد رفتاری بودند.
او به مدت ۵۲ سال عضو هیئت علمی دانشکده کارنگی ملون بود. در سال ۱۹۴۹ سیمون پروفسور مدیریت و رئیس گروه مدیریت صنعتی در کارنگی فناوری شد. بعد تر روانشناسی و علوم کامپیوتر هم در همان دانشگاه تدریس می کرد.
او مدت زیادی به بررسی تصمیم گیری پرداخت و سه مرحله ی اصلی برای تصمیم گیری عقلانی ارائه کرد که هوش، طراحی، انتخاب این یه مرحله هستند.

از کتاب های معروف او می توان The Sciences of the Artificial و Administrative Behavior را نام برد.
او در سال ۲۰۰۱، در ۸۴ سالگی در ایالت متحده ی آمریکا از دنیا رفت.

درباره ی گروه رفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *