پست وبلاگ

معرفی دیوید لیبسون

معرفی دیوید لیبسون

اگر کلمه ی اقتصاد رفتاری را به فارسی در گوگل جستجو کنید، به صفحه ای در ویکیپدیا خواهید رسید که در انتهای آن نام ۱۱ نفر از افراد تاثیرگذار در اقتصاد رفتاری قرار دارند.
یکی از این افراد، دیوید لیبسون (david laibson) نام دارد. اقتصاددان رفتاری ای که از سال ۱۹۹۴ مشغول تدریس اقتصاد در دانشگاه هاروارد است.
در بیوگرافی این پروفسور آمریکایی در وبسایت هاروارد، تمرکز تحقیقاتش را بر اقتصاد رفتاری با تاکید بر موضوع های اقتصاد خانواده، اقتصاد کلان، انتخاب های موقتی و aging قرار داده است.
او علاوه بر اینکه رییس دپارتمان اقتصاد در دانشگاه هاروارد است، رهبری بنیاد رفتار انسان در این دانشگاه را نیز بر عهده دارد.
لیبسون در سال ۱۹۹۴ مدرک دکترای خود را در رشته ی اقتصاد از موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) دریافت کرد و از همان سال تدریس در هاروارد را آغاز کرد. به نشانی قدردانی از تدریس او در هاروارد، مقام استادی دانشگاه هاروارد به او اعطا شده است.
پژوهش های او در ژورنال های معتبری از جمله JE, AER, JEP, Econometrica, and Science منتشر شده است.
شاید بتوان گفت لیبسون بدلیل فعالیت هایش در حوزه ی ناسازگاری زمانی ( time inconsistency) در اقتصاد شناخته شده است.به عنوان یکی از برجسته ترین فعالیت های اولیه ی او می توان به مقاله ای با نام Golden Eggs and Hyperbolic Discounting اشاره کرد که در ژورنال QJE منتشر شده بود.
او در این مقاله تصمیم گیری مصرف کننده ی هایپربولیک را در حالتی که دسترسی ناقصی به فناوری الزام و تعهد دارد را بررسی می کند. تا کنون بیش از ۴۵۰۰ بار به این مقاله که در سال ۱۹۹۷ منتشر شده است، در مقاله های دیگر اشاره شده است.
متیو رابین (Matthew Rabin) از مدل های لیبسون در حوزه ی اعتیاد استفاده کرده و آنها را در این حوزه گسترش داده است، خاویر گابای (Xavier Gabaix) نیز با کمک لیبسون مقاله هایی در حوزه ی عقلانیت محدود در بازار را نوشته اند.
لیبسون فعالیت هایی در حوزه ی اقتصاد عصبی نیز داشته است.
تا کنون بیش از ۳۱۰۰۰ بار به مقاله های این پروفسور ۵۰ ساله در مقاله های دیگر ارجاع داده شده است

درباره ی گروه رفتار

1 دیدگاه در “معرفی دیوید لیبسون

  1. ممنون بابت معرفی اقتصاددان رفتاری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *