پست وبلاگ

الکس لسکی : چگونه علم اقتصاد رفتاری می تواند هزینه قبض انرژی شما را پایین آورد ؟

الکس لسکی : چگونه علم اقتصاد رفتاری می تواند هزینه قبض انرژی شما را پایین آورد ؟

چند نفر از ما در روز ایمیل ها و پیام های تلگرام خود را چک می کنیم؟ وضعیت مالی و کارت های اعتباری چطور؟
خب این آمار در مورد میزان مصرف انرژی لوازم خانگیتان چطور است؟
الکس لسکی (Alex Laskey) در این تد ( how behavioral science can lower your energy bill ) به پاسخ این سوال می پردازد: چطور می توانیم کاری کنیم که آدم های سراسر دنیا شروع به توجه کردن به میزان مصرفی انرژی شان کنند و شروع به کمتر هدر دادن آن بکنند؟
پاسخ از یک آزمایش علمی رفتاری که ۱۰ سال پیش در شهر کالیفرنیا انجام شده است ، به دست می آید. در این آزمایش علامت هایی را روی تک تک درهای خانه ها در منطقه ای چسباندند که از مردم می خواست کولرهایشان را خاموش کنند و پنکه روشن کنند.
این پیام به ۴ صورت متفاوت بیان شد:
۱-آیا می دانستید که می توانید ۵۴ دلار ماهانه در این تابستان ذخیره کنید ؟ کولرتان را خاموش کنید و پنکه هایتان را روشن کنید.
۲-گروه دوم پیغامی محیط زیستی گرفتند.
۳-شهروند خوب بودن، مانع از قطع برق می شود.
۴-موقع نظر سنجی ها، ۷۷ درصد از همسایگانتان گفتند که آن ها کولر را خاموش کردند و جایش پنکه استفاده کردند، لطفا به آن ها ملحق شوید.
کسانی که پیام چهارم را دریافت کردند تنها با شنیدن اینکه همسایه هایشان چه کاری انجام می دهند کاهش قابل توجهی در مصرف انرژی داشتند.
تحریک اخلاقی، تشویق های مالی چندان ما را تحت تاثیر قرار نمی دهد ، اما فشار اجتماعی وسیله ی قدرتمندی است و اگر به درستی تحت کنترل در آید، می تواند تبدیل به نیروی پر قدرت در جهت خیر گردد.
الکس لسکی در آخر می گوید:”این من و شما هستیم که قادریم منابع را تحت کنترل در آوریم بدون نیاز به هیچ دانش تازه ای در مواد و تنها با به کار گیری علم رفتاری!”

درباره ی گروه رفتار

2 دیدگاه در “الکس لسکی : چگونه علم اقتصاد رفتاری می تواند هزینه قبض انرژی شما را پایین آورد ؟

  1. کاشکی این طرح داخل ایران انجام بشه.

  2. توی فروش هم از این راهکاه ها استفاده میشه، مثلا توی فروشگاه های بزرگ قسمتی از فروشگاه به پرفروش ترین لباس های فصل اختصاص داده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *