پست وبلاگ

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن که در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسید توسط رولف دوبلی سوییسی نوشته شده است. این کتاب شامل ۹۹ بخش در ۳۲۴ صفحه می باشد که در سال ۱۳۹۴ با ترجمه ی آقایان “عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز” توسط نشر چشمه به بازار کتاب ایران آمد. “هنر شفاف اندیشیدن” تا کنون سی و هشت بار تجدید چاپ شده است و جز کتاب های پر فروش به حساب می آید. این کتاب در سایت آمازون در دسته بندی تصمیم گیری قرارداده شده و با امتیاز دهی ۴ از ۵ و با ۲۳۹ نظر از جایگاه نسبتا خوبی برخوردار است.
رولف دوبلی نویسنده‌ کتاب، متولد سال ۱۹۶۶، رمان‌نویس و کارآفرین سویسی است. او فارغ‌التحصیل ام‌بی‌اِی و دکترای فلسفه‌ اقتصاد از دانشگاه سنت گالن سویس است.
جذابیت کتاب برای کسانی که دنبال کننده تخصصی اقتصاد رفتاری هستند زمانی زیاد می شود که رولف دوبلی در قدردانی کتاب می گوید:” با سپاس از دوستم، نسیم نیکلاس طالب که الهام بخش من در نگارش این کتاب بود” و در ادامه می گوید:” ساعت هایی که ما به بحث می پرداختیم که چگونه باید در جهانی که درکش نمی کنیم زندگی کنیم، ساعت های محبوب من در هفته بودند.”
از طرف دیگر حال و هوای فلسفی دوبلی نیز باعث دید عمیق تری نسبت به خطاهای تصمیم گیری شده است. دوبلی در در پاراگراف آخر قدردانی هم با همین دیدگاه منحصر به فردش می گوید: “بیشترین سپاس گذاری من از همسرم، سابینه رید، است که هر روز به من اثبات می کند “زندگی خوب”، همان طور که ارسطو هم می گوید، بیش از افکار روشن و اعمال زیرکانه است.”

DSC_030832

بخش های این کتاب هم برای کسانی که از نظریه های اقتصاد رفتاری آگاه هستند جذابیت دارد هم برای کسانی که به صورت عمومی این کتاب را مطالعه می کنند. دوبلی با زبان کاملا عمومی و مثال هایی که در روزمره با آن ها رو به رو می شویم نظریه های اقتصاد رفتاری و خطاهای تصمیم گیری را در زندگی واقعی نشان می دهد.
به طور مثال در بخش ۶ این کتاب به نام “نوشیدنی مجانی را قبول نکن” با مثال های قابل لمس اثر “عمل متقابل” را نشان می دهد و از تجربه های رابرت چیالدینی در این زمینه می گوید. رابرت چیالدینی در تمجدید از این کتاب می گوید:”دوبلی متداول ترین ایرادهای تصمیم گیری ما را با فصاحت بررسی می کند و توضیح می دهد چگونه می توان به کمک حس مثبت و آموزنده با آن ها مقابله کرد.”
برای کسانی که می خواهند اقتصاد رفتاری را تخصصی دنبال کنند پیشنهاد می کنیم بعد از خواندن کتاب “تفکر، سریع و کند” به مطالعه این کتاب بپردازند تا بتوانند مثال های این کتاب را با نظریه ها و مقاله های مرتبط با آن درک کنند، و برای کسانی که اقتصاد رفتاری را به صورت عمومی دنبال می کنند مطالعه “هنر شفاف اندیشیدن” و “نابخردی های پیش بینی پذیر” را برای پیدا کردن بینش اقتصاد رفتاری توصیه می کنیم.

درباره ی گروه رفتار

4 دیدگاه در “معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

  1. کتاب های مهمی داریم که به سختی به چاپ دوم یا سوم می رسند. به نظر میرسه یک نکته رفتاری مهم در مورد خرید این کتاب معروفیت فردوسی پور هست. اینکه مهم نیست در چه مساله ای معروف باشی. ترجمه این کتاب استفاده مثبت از معروفیت محسوب میشه، اما استفاده های منفیش رو میتونیم در ورزشکاران شورای شهر تهران ببینیم.

  2. نیکلاس طالب هم خودش خوبه هم دوستاش. واقعا باید خوشحال باشیم تو نسلی هستیم که امثال نیکلاس طالب وجود دارند.

  3. فک می کنم میشه به نسل کتابخون کشور امیدوار بشیم که همچین کتابی ۳۸ بار تجدید چاپ شده! کتاب بسیار خوب و مفیدیه، ممنون برای معرفیش.

  4. مقدمه ی عادل فردوسی پور در اول کتاب که زندگی را به زمین فوتبال تشبیه کرده بسیار قابل لمس و جذاب بود. واقعا این مسئله که اگر در زمین فوتبال هیچ خطایی اتفاق نمی افتاد، اشک ها و لبخند ها محو می شدند و زیبایی فوتبال از بین می رفت بسیار قابل تامل است. فکر می کنم تفاوت ما با ربات ها همین اشتباهات ذهنی ماست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *