پست وبلاگ

معرفی آموس تورسکی

معرفی آموس تورسکی

آموس تورسکی، روانشناس شناختی ، فعالی در حوزه ی علوم شناختی، همکار دنیل کانمن و از شخصیت های کلیدی در کشف تعصب های شناختی سیستماتیک انسان و اقتصاد رفتاری می باشد.
وی که اسراییل الاصل می باشد، مدرک دکترای خود را از دانشگاه میشیگان اخذ کرد.
در ابتدا تمرکز او و دنیل کانمن بر روی روانشناسی پیش بینی و احتمال قضاوت بود. اما پس از آن بر روی توسعه ی نظریه چشم انداز (prospect theory) تمرکز کردند و در سال ۲۰۰۳، ۶ سال پس از مرگ تورسکی، همکار او، دنیل کانمن برای این نظریه موفق به اخذ جایزه ی نوبل شد. همانطور که می دانید جایزه ی نوبل پس از مرگ افراد به آنها تعلق نمی گیرد به همین دلیل کانمن با وجود همکاری با تورسکی، به تنهایی این جایزه را دریافت کرد.
نظریه چشم انداز بیان می کند که انسان ها در هنگام از دست دادن مقادیر مشخصی، بیشتر از بدست آوردن همان مقادیر ناراحت می شوند. در واقع ما فکر می کنیم که بدست آوردن هزار تومان و از دست دادن هزار تومان برایمان یکسان است، در حالیکه از دست دادن هزار تومان تقریبا به اندازه ی از دست دادن دو هزار تومان ما را ناراحت خواهد کرد.
تورسکی در دوران زندگی خود با محققان بسیاری از جمله توماس گیلوویچ، ایتامار سیمونسان و ریچارد تالر همکاری کرده بود.
“مروری بر روانشناسی عمومی” که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد، تورسکی را به عنوان نود و سومین روانشناس قرن ۲۰ به همراه ادوین بورینگ، جان دوی و ویلهلم ووندت معرفی کرد.
مقاله ی “نظریه چشم انداز: آنالیزی بر تصمیم گیری هنگام ریسک” به عنوان یکی از مقاله های اصلی در حوزه ی اقتصاد رفتاری می باشد.
تورسکی در سن ۵۹ سالگی در سال ۱۹۹۶ از دنیا رفت.

درباره ی گروه رفتار

5 دیدگاه در “معرفی آموس تورسکی

  1. واقعا حیف که زود از دنیا رفت. ریچارد تالر اول کتاب جدیدش میگه زمانی که فهمیدن تورسکی بیماری داره، تنها چیزی که فکر نمیکردن اتفاق بیافته اینه که آدمی مثل آموس تورسکی زود از دنیا بره. احتمالا پیشرفت های بیشتری داشتیم در نتیجه همکاری تورسکی و کانمن.

  2. ممنون بابت معرفی این دانشمند بزرگ. واقعا خیلی کم ازش صحبت میشه.

  3. پادكست string castدر اپيزود پسا حقيقت مطالب فوق العاده اي را براي شناخت عاموس تورسكي وكانمن ارايه مي دهد،شنيدنش را توصيه مي كنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *