پست وبلاگ

معرفی ریچارد اچ. تالر

معرفی ریچارد اچ. تالر

ریچارد تالر، اقتصاددان ۷۰ ساله ی آمریکاییست که به صورت تخصصی بر علم اقتصاد رفتاری تمرکز داشته است.
او همچنین پروفسور علم اقتصاد رفتاری در دانشگاه بوث شیکاگو می باشد.
او به خاطر تئوری هایش در مبحث رفتار مالی و همکاری هایش با دنیل کانمن در همین حوزه مشهور است.

همچنین به دلیل تالیف کتاب های مشهور در زمینه اقتصاد رفتاری، شناخته شده است.
ریچارد تالر تا کنون ۶ کتاب نوشته که از جمله کتاب هاب مشهور او می توان به کتاب nudge (سقلمه) و کتاب بدرفتاری اشاره کرد که متاسفانه هیچ یک از این کتاب ها به زبان فارسی ترجمه نشده اند.
وی در کتاب nudge بررسی می کند که چگونه سازمان های خصوصی و غیر خصوصی می توانند به مردم برای بهبود تصمیمات روزانه‌شان کمک کنند.
از دیگر فعالیت های او می توان به تاسیس شرکت فولر و تالر اشاره کرد که با استفاده از تعصب های شناختی من جمله اثر مالکیت و بیزاری از ازدست دادن باعث افزایش دارایی می شوند.
ریچارد تالر یکی از شخصیت های برتر علم اقتصاد رفتاری می باشد که فعالیت بسیاری در این حوزه داشته است.

ریچارد تالر در سال ۲۰۱۷، موفق به کسب نوبل اقتصاد شد.
کمیته‌ی نوبل، در هنگام اعلام این جایزه در استکهلم گفت که این افتخار به دلیل کارهای پیشگامانه پروفسور تالر (تیلر) در اظهار اینکه نابخردی های مردم پیش‌بینی پذیر است به ایشان تعلق گرفته است ـــ اینکه مردم همواره به طریقی رفتار می‌کنند که تئوری اقتصاد نقض می‌شود. مردم از پرداخت پول بیشتر برای یک چتر در هنگام بارش باران طفره می‌روند؛ آن‌ها برای خرید یک لیوان قهوه ۳ دلار پیشنهاد می‌دهند و حاضر نمی‌شوند همان لیوان را به قیمت ۶ دلار بفروشند.

درباره ی گروه رفتار

6 دیدگاه در “معرفی ریچارد اچ. تالر

  1. بهترین نقل قولی که در مورد ریچارد تالر خوندم خاطره ای که خودش در مقدمه کتاب missbehaving در مورد خودش میگه. یه روز دنیل کاهنمن و یک روزنامه نگار در مورد ریچارد تالر داشتن صحبت می کردن که کاهنمن خصوصیت ویژه تالر رو اینطوری توضیح میده: خصلت ویژه تالر، تنبلی اوست به این دلیل که فقط رو موضوع هایی کار می کنه که برایش جذابیت دارن.

  2. از ۲روز پیش که پست رو خوندم داشتم فکر می کردم این آقائه رو کجا دیدم :دی سر میز بازی با سلنا گومز داخل فیلم the big short بود. فکر می کردم بازیگره، مثله اینکه واقعا پدر اقتصاد رفتاریه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *