پست وبلاگ

تاثیر اکتشافی – برانگیختگی

تاثیر اکتشافی – برانگیختگی

زمانی که اولین پست تاثیر اکتشافی را کامل کردیم و مفاهیم آن را طبق سر فصل ها و دسته بندی های اقتصاد رفتاری توضیح دادیم، به این فکر می کردیم هنوز مواردی دیگر را هم از جمله برانگیختگی باید در مفاهیم اولیه تاثیر اکتشافی مورد بحث قرار دهیم. بعد از گفت و گوهایی که در گروه انجام دادیم برای اطمینان از شک به وجود آمده تصمیم گرفتیم سوال خود را از پروفسور آریلی بپرسیم. بعد از خواندن جواب ایمیل متوجه شدیم شک ما درست بوده و برانگیختگی ها از جمله برانگیختگی جنسی باعث تاثیر اکتشافی در ما می شوند، و در ادامه ایمیل پروفسور آریلی گوشزد کرد که مسائل جنسی پیچیده تر هستند.
اگر هنوز مفاهیم اولیه تاثیر اکتشافی را هنوز نخوانده اید، توصیه می کنیم ابتدا از این مطلب شروع کنید.

مثال های متنوعی را می توان برای تاثیر برانگیختگی در تاثیر اکتشافی ذکر کرد. وجود فروشنده های خانم جذاب، یا تبلیغاتی که از مضامین جنسی استفاده می کنند، یا حتی در درخواست های عمومی روزمره، درصد احتمالی که یک خانم از آقا تقاضای کمک بکند و جواب مثبتی دریافت کند بیشتر از درخواست آقا از آقا است.
البته مارتین لیندستروم بعد از تحقیقات عصب شناسی عنوان می کند که مسائل جنسی در تبلیغات و موارد مختلف بیشتر خودشان را در ذهن ثبت می کنند تا برند مورد نظر را، اما از دیدگاه تاثیر گذاری لحظه ای در نحوه ی تصمیم گیری برانگیختگی را می توان جز موارد تاثیر اکتشافی به شمار آورد.
دن آریلی در فصل ۵ کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر آزمایش جالبی انجام می دهد و از عده ای سوال هایی مربوط به مسائل جنسی می پرسد (در حالی که آزمایش شوندگان در حال عادی یا سرد هستند) سپس از آن ها می خواهد با شرایطی خودشان را در حالت برانگیخته قرار دهند، سپس در حالت برانگیخته همان سوال ها از آزمایش شوندگان پرسیده می شود، نتایج به این صورت رقم می خورد: ” وقتی که شرکت کنندگان برانگیخته بودند در پاسخ به ۱۹پرسش درباره ی ترجیحات جنسی تا حدی نا متعارف تقریبا دو برابر (۷۲ درصد بیشتر) از پیش بینی آنان در حالت سرد بود.”
در ادامه کتاب نیز داریم:” از این مطالعه چنین بر می آید که انگار ناتوانی ما در فهمیدن خودمان در حالت های عاطفی گوناگون با تجربه بهبود نمی یابد، حتی اگر همانند دانشجویان برکلی که در برانگیختگی جنسی به سر بردند ما هم در این حالت به سر بریم. باز هم به اشتباه می رویم. برانگیختگی جنسی موضوعی است بسیار آشنا با این حال همگی ما به طرز اسلوب مندی میزانی را که برانگیختگی می تواند به طور کامل بر ما اثر بگذارد و شیوه ای که عواطف می توانند رفتار ما را در چنگ خود بگیرند دست کم می گیریم.”
اکثر افراد با خودشان فکر می کنند ایرادی ندارد حتی اگر شرایط برانگیخته قرار بگیریم، می توانیم در آن لحظه خودمان را کنترل کنیم و تصمیم درستی بگیریم اما دن آریلی راه حل جلوگیری از این نابخردی رو قرار نگرفتن در شرایطی که منجر به برانگیختگی می شود عنوان می کند.

درباره ی گروه رفتار

1 دیدگاه در “تاثیر اکتشافی – برانگیختگی

  1. مولوی شعری داره که میگه: “هرچه گویم عشق را شرح و بیان / چون به عشق آیم خجل گردم از آن” شاید واقعا این مطلب مرتبط باشه با سرد و گرم بودن ما و برخورد با مسائل عشقی و عاطفی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *