پست وبلاگ

اوقاتی که نباید تصمیم بگیریم ( بخش دوم)

اوقاتی که نباید تصمیم بگیریم ( بخش دوم)

در بخش اول بررسی کردیم که احساس های اولیه و کوچک می توانند در تصمیم هایی که در آینده می گیریم اثر بگذارند.
به این ترتیب، احساس های اولیه در رشته ای طولانی از تصمیم هایمان نفوذ می کنند. وقتی خودمان را می بینیم که زمانی تصمیمی خاص گرفته ایم، فورا فرض می کنیم که در آن زمان تصمیمی منطقی گرفته ایم.

دفعه اول که به توصیه دوستمان از یک فروشگاه لباس خاص خرید کردیم یا قهوه را در کافی شاپ مورد علاقه یکی از دوستان خوردیم بعدها متوجه خواهیم شد که تمام خرید های بعدی ما از همان مکان بوده است، با این استدلال که دفعه اول منطقی تصمیم گرفتیم. به این صورت تصمیم های زیادی گرفتیم که می توانیم با این سوال از خودمان شروع کنیم که “چرا دفعه اول این تصمیم را گرفتیم؟” تا شاید زنجیره ای از تصمیم های اشتباه که بر اساس یک تصمیم اولیه گرفتیم را قطع کنیم.

در دنیایی آرمانی، بایستی بتوانید حالتی احساسی را که تحت تاثیر آن تصمیم به عمل کردن مانند فردی احمق گرفتیم را در خاطر داشته باشیم و تشخیص دهیم که لازم نیست به آن رفتار ادامه دهیم.
اما در واقعیت، وقتی که عمل کردن بر اساس احساس های خود را انتخاب می کنیم، تصمیم های ناشی از احساسات کوتاه مدت می گیریم که می توانند تصمیم های دراز مدت ما را تغییر دهند.
مثلا با خود می گوییم دفعه ی قبل که به مهمانی شام دوستم رفتم با خودم شیرینی بردم، پس این کار را دوباره انجام می دهم. این نوع تصمیم گیری بر اساس تصمیم گذشته دستور کار خیلی ساده ای برای تصمیم گیری تدارک می بیند، “همان کاری را انجام بده که بار گذشته انجام دادی”. یا مثلا می گوییم: من به یک فقیر در خیابان پول دادم، پس من بایستی آدمی دلسوز باشم؛ بایستی شروع کنم به کار داوطلبانه در آشپزخانه ی خیریه. در این نوع پیروی چشم بسته از خود، ما به کارهای گذشته ی خود نگاه می کنیم تا به شکلی کلی تر به خودمان آگاهی بدهیم که چه کسی هستیم، و پس از آن به شیوه هایی سازگار دست به عمل می زنیم.

درباره ی گروه رفتار

2 دیدگاه در “اوقاتی که نباید تصمیم بگیریم ( بخش دوم)

  1. اگه آدما بر اساس اين تفكر تصميم ميگيرند ، پس چه دليلى داره كه آدما بعد از يك خريد پشيمون ميشن ؟ يا افرادى رو ميبينيم كه توى زندگى از تصميماتى كه گرفتن پشيمون هستن ؟

    1. پشیمونی از تصمیم ها علت های فراوانی داره، یکی از علت های پشیمونی بعد از خرید سازگاری لذت می باشد که قبلا در این مورد صحبت کردیم. در آینده در مورد پشیمونی از تصمیم ها مطالب زیادی رو خواهیم داشت و بررسی می کنیم که گزینه ها چطور باعث پشیمانی ما می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *