پست وبلاگ

چگونه از سازگاری بهره ببریم؟

چگونه از سازگاری بهره ببریم؟

چگونه می توانیم با استفاده از سازگاری در زندگی بهره ی بیشتری ببریم؟
یکی از کلیدهای تغییر دادن فرآیند سازگاری متوقف ساختن آن است. در رشته ای آزمایش، سنجیده شده که وقفه های کوچک – که آن ها را اختلال لذت جویانه می نامیم – در لذت و ناراحتی کلی که از رخدادهای خوشایند یا دردناک به ما دست می دهد چقدر اثر می گذارد.
اکنون با این پرسش رو به رو شده اید: آیا بهتر است این کار شاق را یکباره انجام دهم یا وسط آن وقفه ای به وجود آورم؟
می خواهید این کارهای خوشایند را یکباره انجام دهید یا وسط آن وقفه ای به وجود آورید و مدتی کوتاه به کار دیگری مشغول شوید؟

افراد وقتی در رخدادهای ناراحت کننده وقفه ایجاد نمی کنند رنج کمتری می برند و زمانی که در رخدادهای خوشایند گسستگی به وجود می آورند لذت بیشتری نصیبشان می شود. هر وقفه ای افراد را از سازگاری با رخداد دور می کند و این یعنی آنکه ایجاد وقفه در رخدادهای ناراحت کننده بد ولی در رخدادهای خوشایند خوب است.
شاید تصور کنید که ایجاد وقفه در رخدادی ناراحت کننده یا خسته کننده برایتان خوب است، ولی همان وقفه قابلیت شما را در سازگاری کاهش می دهد و باعث می شود وقتی مجبورید دوباره همان کار را تکرار کنید وضع برایتان بدتر شود. وقتی که خانه تان را جاروبرقی می کشید یا کاری طاقت فرسا انجام می دهد ترفند آن است که تا پایانش بدون وقفه ادامه دهید.

چطور از اصول سازگاری می توانیم بهره بگیریم که زندگی هایمان را بهتر اداره کنیم؟
بیشتر افرادی که در وضعیت آنی هستند به این فکر می کنند که چقدر خوب است آپارتمانشان را سراپا نو کنند بنابراین شروع می کنند به ولخرجی در خرید کردن. تاکنون می بایستی آشکار شده باشد که با در نظر گرفتن گرایش انسان به سازگاری اگر او به سناریوی خرید کردن متناوب روی آورد به واقع شاید مدتی شادی نصیب خود خواهد کرد اما اگر خریدهایش را محدود سازد و وقفه هایی در آن ها بدهد و فرآیند سازگاری را آهسته کند می تواند شادی بیشتری به دست آورد.

درباره ی گروه رفتار

3 دیدگاه در “چگونه از سازگاری بهره ببریم؟

  1. من همیشه این مشکل رو توی گوش کردن موزیک دارم و وقتی از یک آهنگ خوشم میاد انقدر گوش میکنم که دیگه بدم میاد ازش.

    1. این بحث رو شاید کامل نتونیم با سازگاری توجیح کنیم. برای مفهوم سازگاری این مورد را در نظر می گیریم که ما با آن تصمیم تطبیق پیدا می کنیم نه اینکه مشکل یا دلزدگی برای ما اتفاق بیافتد.

  2. همیشه واسه درس خوندن از این ترفند استفاده می کنم، شب آخر بی وقفه درس میخونم و مستقیم میرم سر جلسه امتحان تا حس بد امتحان ادامه دار نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *