پست وبلاگ

معرفى كتاب نابخردى هاى پيش بينى پذير

معرفى كتاب نابخردى هاى پيش بينى پذير

کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر (نیروهای پنهانی که به تصمیم های ما شکل می دهند) از پروفسور دن آریلی در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. این کتاب اولین و معروف ترین کتاب بین چهار کتابی است که تاکنون از پروفسور آریلی منتشر شده است.

دن آریلی ۴۸ ساله در مقدمه ی کتاب بستری بودن در بیمارستان برای مدت طولانی را دلیل اصلی علاقه ی خود به علوم شناختی بیان کرده و دلیل تمرکز تحقیقاتش بر روی نا به خردی را توضیح می دهد. او هدف خود را از نوشتن این کتاب اینطور عنوان می کند: “هدف من آن است که با پایان رساندن این کتاب، به شما کمک کنم تا درباره ی شیوه ای که خودتان و اطرافیانتان رفتار می کنید بازنگری اساسی نمایید.”
او در اين كتاب با بیان مثال ها و آزمایش های ملموس ما را با مسائل جانبى كه بر روى رفتار و تصميم گيرى هاى ما اثر مي گذارد آشنا مي كند و چگونگى استفاده از همان مسائل جانبى براى جهت دادن به انتخابات ديگران را به ما مى آموزد.
این کتاب در ۱۳ فصل نگارش شده و انتشارات مازیار با ترجمه ی رامین رامبد آن را منتشر کرده است.
برخی از جذاب ترین فصول این کتاب عبارتند از:
حقيقت نسبيت
بهاى مبلغ صفر
تاثير برانگيختگى
قدرت قيمت

شاید جامع بودن مطالب کتاب، نثر روان و تاثیر عمیق مطالب بر روی زندگی روزمره مردم دلایل کافی برای معرفی این کتاب باشند، اما بدون شک دلیل اصلی ما برای انتخاب این کتاب به عنوان اولین کتاب معرفی شده در بلاگ، اهمیت این کتاب در شکل گیری گروه رفتار و تاثیری که در نگرش اعضای گروه گذاشته می باشد.
همچنین این کتاب به عنوان یکی از منابع اصلی در موضوع اقتصاد رفتاری می باشد و خواهیم دید که در کتاب های دیگری که در آینده معرفی میکنیم مکررا به مطالب این کتاب استناد شده است.
ما نیز به تدریج همچون گذشته از مطالب این کتاب استفاده خواهیم کرد. مبحث لنگر که تا كنون به بررسی آن پرداختيم شامل قسمت هایی از فصل دوم این کتاب می باشد (در آینده بررسی مبحث لنگر را با استفاده از تئوری سیستم دوگانه ادامه خواهیم داد.)

درباره ی گروه رفتار

2 دیدگاه در “معرفى كتاب نابخردى هاى پيش بينى پذير

  1. بدون شک یکی از بهترین کتاب هایی که تا الان خوندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *