پست وبلاگ

شناسایی لنگرهای قبلی

شناسایی لنگرهای قبلی

در ۳ پست متوالی با مفهوم و مثال هایی از لنگر آشنا شدیم. بعضی از موارد لنگر به صورت عادت در ما درآمده اند. یکی از سناریوهایی که احتمالا همه ی ما با آن رو به رو شده ایم، این مورد است که گاهی اوقات برای ایجاد تنوع، مورد جدیدی را با این فکر که “فقط همین یک بار است. “امتحان می کنیم و برای آن مبلغ زیادی رو پرداخت می کنیم.

مثلا اگر ما در تمام گذشته آرایشگری با مبلغ ۱۵هزار تومان رو برای پیرایش خود انتخاب می کردیم، یک بار با اصرار دوست صمیمان آرایشگری با مبلغ ۲۵ هزارتومان رو امتحان می کنیم. فقط کافی است که آرایشگر جدید از آرایشگر قبلی بدتر نباشد در این صورت آرایشگر خود را عوض می کنیم و هر دفعه مبلغ ۱۰ هزار تومان بیشتر خرج می کنیم، به این دلیل که مردم به سختی حاضرند که به انتخاب های گذشته برگردند. موارد زیادی از این دست داریم که بعد از مدتی لنگرهای خودمان را تغییر می دهیم. برای پیدا کردن بعضی از لنگرهایی که در گذشته به اشتباه انتخاب کردیم به مطلبی که دن آریلی در کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر اشاره می کند، رجوع می کنیم.
دن آریلی می گوید:” برای خرید قهوه ۴ دلاری می توانید با زیر سوال بردن این عادت شروع کنید. چگونه آغاز شد؟ دوم از خودتان بپرسید با تن ندادن با آن چقدر لذت نصیب تان می شود. آیا مقدار لذت به همان اندازه ای است که فکر می کنید نصیب تان می شود؟ آیا نمی توانید اندکی صرفه جویی و ما بقی پولتان را برای چیز دیگری بپردازید؟ در واقع باید به خودتان آموزش دهید که بابت هر کاری که می کنید رفتار تکراری تان را زیر سوال ببرید. در مورد تلفن همراه آیا نمی توانید یک پله پایین تر از پیشرفته ترین بیابید از هزینه بکاهید و مقداری از پول را صرف چیز دیگری کنید؟ و در مورد قهوه به جای اینکه بپرسید امروز چه نوع قهوه ای می خواهید از خودتان بپرسی که آیا اصلا باید آن فنجان قهوه ی گران قیمت را از روی عادت بخرید؟
فکر می کنم که چنان چه مردم قیمت های قبلی را به خاطر بیاورند و متوجه افزایش قیمت ها شوند ضربه ای شدید بر تقاضا وارد می شود ولی همچنین بر این باورم که بدون خاطره ای از قیمت های گذشته بعید است این تغییر قیمت ها بتواند تاثیری بر تقاضا داشته باشد.”

درباره ی گروه رفتار

2 دیدگاه در “شناسایی لنگرهای قبلی

  1. مطالب در مورده مفهوم لنگر واضح و قابل درک بیان شدن. و در مقایسه با موضوع غول چراغ جادو روان تر و مثال ها بهتر بود.

  2. سلام و سپاس از شما
    در جستجوی معنی کلمه Anchoring بودم
    این سلسله مقالات رو خوندم
    بسیار عالی و مختصر و مفید بود
    ممنون از نویسنده مطالب و مشارکت دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *