پست وبلاگ

سازگاری

سازگاری

تصمیم گیری فرآیند پیچیده ایست. افراد میانسالی وجود دارند که از ازدواج خود متنفرند در حالی که در جوانی عاشق همسر خود بوده اند. یا افرادی را می بینیم که در حالیکه از تصمیم اقتصادی خود مطمئن بوده اند، تمام سرمایه ی خود را از دست داده اند. طبق نظریه آشوب، بال زدن یک پروانه تنها در دهلی نو ممکن است علت معین توفانی در کارولینای شمالی باشد، هرچند این توفان ممکن است دو سال بعد روی بدهد.

تصمیم گیری های انسان در زندگی همین طور است. یک تصمیم شما می تواند سال های بعد اتفاق های متفاوتی را برای شما رقم بزند. طبق پژوهشی در آمریکا علت مرگ زودهنگام برای انسان ها نه بیماری بود و نه حادثه های گوناگون. بلکه تصمیم گیری های فوری امروز آدم ها که تصمیم گیری های دراز مدت آن ها را نقض می کند، علت این مسئله بود! شما قصد کرده اید رژیم بگیرید اما در یه مهمانی بیخیال تصمیم خود می شوید. این عامل مهمترین علت مرگ زود هنگام انسان هاست، اینکه هدف های بلند مدت خود را پشت گوش بیندازید. حال چگونه تصمیم گیری کنیم؟ چطور آینده نگری کنیم؟ بگذارید مساله ای را مطرح کنیم، اینکه مهمتر از آینده نگری برای ما توجه صحیح به اتفاقات گذشته است، اینکه بتوانیم متوجه بشویم علت توفان اخیر به سبب بال زدن کدام پروانه بوده است؟ اگر بتوانیم علت اتفاق های پیش آمده امروز را که دلیل کدام تصمیم ما بوده متوجه بشویم آن گاه بخشی مهمی از مشکلات آینده نگری مان برطرف می شود. حال به بررسی بعضی موارد مربوط به تصمیم گیری ها بپردازیم.

یکی از علت هایی که تصمیمات غیرخردمندانه می گیریم مساله سازگاری است. طبق پژوهشی کاملا عجیب مشخص شد که بیشترین زمانی که شادی یا غم می تواند در انسان باقی بماند ۳ماه است. یعنی شما بعد ۳ماه با آن مساله سازگار می شوید. بعد از سال ها تلاش ماشین مورد علاقه خود را می خرید اما بعد ۳ماه متوجه می شوید که آن لذتی که فکر می کردید را از آن نمی برید. گوشی گران قیمتی که با هیجان فراوانی خریده اید پس از گذشت مدتی احساس بی تفاوتی به آن خواهید داشت. چه می شد اگر قبل از گرفتن تصمیم گیری بتوانیم مساله سازگاری را مورد توجه قرار بدهیم. به طور مثال بدانیم فردی را که برای ازدواج نیاز داریم، بعد از مدتی به او عادت می کنیم! این باعث می شود گزینه های متفاوتی را برای گزینش در نظر بگیریم.

نمونه ی دیگری از سازگاری وقتی اتفاق می افتد که از اتاق روشن وارد اتاق تاریک می شوید و چشم های شما به شرایط نوری جدید سازگار می شود. یا وقتی که قطره ای رنگی داخل آب ریخته شود، به مرور قطره رنگی تمام آب را رنگی میکند و سازگار با محیط می شود. انسان به مرور با اتفاقات زندگی به همین صورت سازگار می شود. علتی که خیلی از انسان هایی که عضوی از بدنشان را از دست داده اند و بعد از معلولیت نیز دستاوردهای بزرگی به دست می آورند همین مساله است. ذهن میتواند شرایط جدید را برای شما سازگار کند. شاید بهتر باشد هدف های مهم زندگی را طوری برنامه ریزی کنید که سازگاری لذت آن را از بین نبرد.

برای اینکه بتوانید لذت بیشتری را در مقابل سازگاری تجربه کنید، چند توصیه به شما می کنیم:

اولا می توانید تصمیم هایی بگیرید که سازگاری در آن ها وجود ندارد، مثلا به جای اینکه پولی اضافی را به عوض کردن مبل های خانه تان اختصاص دهید با آن پول به مسافرت بروید یا یک تفریح ویژه مثل غواصی را امتحان کنید. چون شما مساله سازگاری را بلد هستید و می توانید پیش بینی کنید که به مبل جدید مثل مبل قدیمی، باز هم عادت می کنید و سازگار می شوید.

یکی از کارهایی که مستقیما در سازگاری تاثیر دارد، وقفه نام دارد. در بین کارهایی که انجام دادن آن ها را دوست دارید وقفه ایجاد کنید، اما در بین کارهایی که عذاب آور هست به هیچ عنوان وقفه ایجاد نکنید.

آزمایشی در مورد ۲گروه برای ماساژ انجام گرفته بود. گروهی به مدت زیاد اما بدون وقفه ماساژ داده شده بودند، گروهی دیگر به مدت کمتر اما با وقفه ماساژ داده شده بودند. بعد که از آن ها در مورد هزینه ی ماساژ سوال شده بود، گروهی که وقفه داشتند حاضر بودند برای دفعه بعد ۲ برابر پول بپردازند چون لذت بیشتری برده بودند.

علت این مسئله این است: وقفه باعث می شود انتظار برای لذت دوباره درون شما اتفاق بیافتد. تصور کنید که در آب داغ درون وام حمام قرار دارید، وقفه ای قرار دهید به عنوان رفتن و آوردن یه لیوان آب پرتقال، لذت برگشت دوباره به وان حمام به مراتب بیشتر از ادامه دادن بدون وقفه آن است.

اما در کارهای عذاب آور مثل تمیز کردن اتاق اصلا وقفه ایجاد نکنید، وقفه باعث کسل شدن و خستگی بیشتر در این امور می شود.

منابع: جنبه ی مثبت بی منطق بودن و کنفرانس تد

درباره ی گروه رفتار

5 دیدگاه در “سازگاری

  1. مطلب جالبى بود ولى برخى از نياز ها را با اينكه بعد از مدتى با سازگارى مواجه مشوند نميتوان با لذت بيشتر معاوضه كرد (مانند مثال مبل و مسافرت)
   چون نيازهاى ضرورى برآورده نشده باعث آزار ميشود.
   نكته ى وفقه در كارها خيلى عالى و سازنده بود .

   1. دقیقا نکته ای که عنوان کردید درست هست. باید موارد ابتدایی و مورد نیازی که به آرامش و آسایش در زندگی مرتبط هستند را در اولویت اول تامین کنیم. منظور از مثال مقایسه برای مبل و مسافرت زمانی صحیح است که ما مبلی که برای راحتی نیاز داریم را تامین کردیم اما دوباره برای تنوع بیشتر و لذت بیشتر تصمیم می گیریم که مبل های جدید را جایگزین کنیم، در این صورت می توانیم با جایگزین کردن موردهای دیگر لذت بیشتری از تصمیم گیری را داشته باشیم.

 1. مطلب قابل توجهى بود به خصوص در مورد تاثير تصميم هاى امروز بر اتفاقات آينده ، ولى در مورد سازگارى به نظر من انسان بايد در حد منطقى به آرزوهاى خود جامه عمل بپوشاند بطور مثال خريد موبايل مورد علاقه و گرانقيمت . محروم كردن خود ازين لذتها و حسابگرى بيش از اندازه هيجان و لذت زندگى را از بين ميبرد ،ضمن اينكه حتى بعد از سالها با يادآورى موضوع احساس رضايت ميكنيم .

  1. نکته ای که ما در خریدهایی که صرف علاقه انجام می دهیم در نظر می گیریم از این نظر هست که توصیه می کنیم که قبل از خرید مثلا یک خودروی گران قیمت بدانیم لذت داشتن این خودرو بعد از چند ماه کاهش پیدا می کند، اما آسایش و راحتی این خودرو همیشه به همان صورت برای ما باقی می ماند. در همین حد که بدانیم لذت داشتن آن ها کاهش پیدا می کند باعث تصمیم گیری های دقیق تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *