پست وبلاگ

تالی شاروت: تعصب خوش بینی

تالی شاروت: تعصب خوش بینی

تالی شاروت در این تد (the optimism bias) در مورد تعصب خوش بینی صحبت می کند، ما تمایل داریم که در مورد بخت مان برای تجربه ی وقایع خوشایند در زندگی مبالغه کنیم در حالیکه احتمال وقوع تجربیات ناخوشایند را برای خود پایین فرض می کنیم.
در نتیجه احتمال مبتلا شدن به سرطان یا گیر افتادن در یک تصادف ماشین را دست کم میگیریم، ولی در داشتن یک عمر طولانی یا موقعیت شغلی خوب مبالغه می‌کنیم، به طور خلاصه ما بیشتر خوش بینیم تا واقع گرا و بی اعتنا به حقیقت هستیم.
ازدواج را در نظر بگیرید، در دنیای غرب میزان طلاق نزدیک ۴۰ درصد می باشد، به این معنی که از هر پنج زوج دو تای آنها از هم جدا شده و دارایی های شان را تقسیم می کنند، اما وقتی از زوج های جوان در مورد احتمال جدایی شان می‌پرسید این اتفاق را صفر درصد تخمین می زنند. درم درون ما خوش بینی شخصی نسبت به آینده خودمان به طور پایداری وجود دارد اما نسبت به آدمی که در کنار ما نشسته و یا نسبت به سرنوشت همشهریان و سرنوشت کشورمان بدبین هستیم، تعصب در خوش بینی در بسیاری از کشورها مشاهده شده است.
اما مسئله این است که آیا تعصب در خوش بینی خوب است؟
به بررسی سه دلیل می پردازیم :
دلیل اول اینکه هر اتفاقی بیفتد که چه شما موفق بشوید و چه شکست بخورید، آدمهایی که آرزوهای بزرگتری دارند همیشه احساس بهتری نیز دارند به خاطر اینکه احساسی که ما هنگام گرفتن یا از دست دادن یک شغل داریم، به این بستگی دارد که ما چه جوری این اتفاق را برای خودمان تفسیر کنیم، وقتی آدم ها با سطح توقع بالا به موفقیت می رسند این موفقیت را به ویژگی‌های شخصیتی خودشان ربط می‌دهند، بنابراین احساس بهتری نیز پیدا می کنند.
دلیل دوم جدای از نتیجه نهایی، پیش بینی کردن تنها نیز ما را خوشحال می کنند. به همین دلیل است که مردم چهارشنبه ها را با وجود اینکه روز کار است به جمعه ها که روز تفریح و استراحت است، ترچیح می دهند. چرا که چیزی که در روز جمعه ذهن شما را درگیر می کند، هفته کاری پیش روست اما چهاوشنبه با پیش بینی آخر هفته و برنامه هایی که برای آن داریم می گذرد.
دلیل سوم آزمایش های کنترل شده نشان داده اند که خوش بینی نه تنها با موفقیت در ارتباط است و به موفقیت هم منجر می‌شود، خوش بینی منجر به موفقیت در آموزش، ورزش و سیاست می‌شود، و شاید مهمترین فایده خوش‌بینی، سلامتی است. اگر آینده درخشانی را برای خودمان تصور کنیم، استرس و نگرانی کاهش پیدا می کنند.
پس خوش بینی مزایای زیادی دارد، اما سوالی که به وجود می آید این است که ما وقتی با واقعیت مواجه می شویم، چگونه خوشبینی مان را حفظ کنیم ؟
برای دانستن اینکه چگونه می توانیم خوشبینی مان را حفظ کنیم، به دیدن این تد در آپارات گروه اقتصادی رفتار و یا در وبسایت ما ببینید.

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *