پست وبلاگ

معرفی کتاب کلید را بزن

معرفی کتاب کلید را بزن

چرا تغییر کردن برای ما اینقدر دشوار است؟
چیپ هیث و دن هیث در کتاب کلید را بزن، مدلی ساده اما ارزشمند برای تغییر فردی و اجتماعی ارائه کرده اند. چگونه با مصلحت اندیشی اوضاع را به سود خود و اطرافیانتان تغیر دهید موضوعی است که به آن می پردازند.
چیپ هیث و دن هیث استادان دانشکده علوم بازرگانی و دانشکده توسعه کارآفرینی اجتماعی با تکیه بر علم روانشناسی می کوشند تا به موضوع تغییر و تحول موثر در زندگی بپردازند، این کتاب به شما کمک می کند اوضاع را تغییر دهید، این تغییر در سطح فردی، سازمانی، و اجتماعی در نظر گرفته می شود. برای آنکه چیزی تغییر کند، کسی باید کم کم به طور متفاوتی عمل کند.
ما قول نمی دهیم که تغییر را آسان می کنیم، اما دست کم می توانیم آن را آسانتر کنیم. هدف ما این است که به شما چارچوبی آموزش دهیم، که نتیجه چندین دهه تحقیق علمی می باشد، و به خاطر سپردن آن به اندازه کافی ساده است و به اندازه کافی انعطاف پذیر است که در موقعیت های مختلف – مثل خانواده، محیط کار، جامعه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
تغییرات بزرگ می تواند با گام های خیلی کوچک آغاز وشد. تغییرات کوچک مثل گلوله برفی هستند که می تواند به بهمنی عظیم تبدیل شود. اما به این معنی نیست که بگوییم تغییر آسان است. اگر آسان بود اینقدر در اطرافمان نمی دیدیم که این همه سیگاری برای ترک سیگار با خود کلنجار بروند یا زناشویی هایی که با مشکل مواجه هستند و راه حلی ندارند یا شرکت های در حال ورشکستگی و یا تلاش های تغییر اجتماعی که با شکست روبه رو شده است، تغییر همیشه آسان نیست و همیشه سخت هم نیست.
برای ایجاد این تغییر سه بخش کلی در این کتاب به تفصیل شرح داده می شود، قسمت اول به شرح بخش منطقی وجود ما می پردازد، که باید راستای حرکت مشخص و روشن باشد.
در قسمت بعد به بخش غریزی وجود ما اشاره دارد که توجه خاصی به انگیزه دارد.
و درقسمت نهایی شیوه شکل دادن مسیر تغییر شرح داده شده، آنچه مشکل افراد به نظر می رسد اغلب مشکل موقعیت است، موقعیت که شامل محیط اطراف است را مسیر می نامیم.
و در پایان کتاب چگونگی تداوم بخشیدن به تغییرات بیان شده است.
کتاب کلید را بزن ۱۱ فصل دارد وتوسط نشر البرز منتشر شده است. میترا معتضد آن را به فارسی ترجمه کرده است.
از دیگر کتاب های چیپ هیث و دن هیث می توان به ایده عالی مستدام اشاره کرد.

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *