پست وبلاگ

دن آریلی :‌معیار های غلط اخلاقی ما

دن آریلی :‌معیار های غلط اخلاقی ما

دن آریلی در این تد در مورد خرد گریزی قابل پیش بینی صحبت می کند و آزمایش های متعددی را که در این زمینه انجام داده است را شرح می دهد .
در یکی از این آزمایش ها، یک برگه کاغذ که ۲۰ مسئله ی ساده ریاضی روی آن نوشته شده که هرکسی می تواند به آن پاسخ دهد اما زمان کافی به آزمایش دهندگان داده نمی شود. وقتی زمان به اتمام می رسد برگه ها را گرفته و به ازای هر پاسخ درست یک دلار به آن ها داده می شود، که به طور معمول هر نفر به ۴ سوال پاسخ صحیح می دهد.
اما بقیه افراد وسوسه می شوند که تقلب کنند، وقتی زمان تمام می شود از آن ها خواسته می شود که کاغذ را پاره و تکه های آن را در کیف خود بگذارند، سپس از آن ها پرسیده می شود که به چند سوال پاسخ صحیح داده اند، آن ها به صورت متوسط ۷ پاسخ صحیح داده بودند!
قضیه این نبود که تعدادی سواستفاده گر بین آن ها باشد، یعنی یک سری از افراد خیلی تقلب کرده باشند، بلکه فقط تعداد زیادی از افراد کمی تقلب کردند.
درون ما دو نیرو وجود دارد. از یک طرف، ما دوست داریم به خودمان در آینه نگا ه کنیم و احساس خوبی پیدا کنیم. از طرف دیگر، ما می توانیم کمی تقلب کنیم و همچنان احساس خوبی داشته باشیم.
پس، شاید اتفاقی که می افتد این است که سطحی از تقلب وجود دارد که ما نمی توانیم رویش سرپوش بگذاریم، در حالی که می توانیم از مقدار کمی تقلب سود ببریم، تا جایی که حس خوب ما را نسبت به خودمان از بین نبرد.
او از آزمایش های متفاوتی که در زمینه تقلب انجام داد دریافت که بسیاری از افراد تقلب می کنند، آن ها یک ذره تقلب می کنند. وقتی به افراد در مورد اخلاق یادآوری می کنیم، آن ها کمتر تقلب می کنند. وقتی تقلب در اطراف خود می بینیم، اگر از طرف فردی از درون گروه باشد، تقلب بالا می رود.
دن در پایان این تد(our buggy moral code) بیان می کند چیزی که به صورت کلی تر در مورد اقتصاد رفتاری می خواهم به شما بگوییم، ما خیلی بینش و فراست های مختلفی در زندگی داریم، و نکته این است که بسیاری از این بینش ها غلط هستند.
ما تقریبا در مورد هرچیزی شواهد و بینش های بسیار قوی داریم اما تا زمانی که این بینش ها را امتحان نکنیم، ما کار بهتری را انجام ندادیم.
فکر کنید که همه چیز چه قدر می توانست بهتر باشد، اگر ما شروع می کردیم به آزمودن اصولی بینش مان.

امیدواریم از تماشای این تدتاک لذت ببرید:

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *