پست وبلاگ

ایده ها چطور در مغز شکل می گیرند؟ ( قسمت اول)

ایده ها چطور در مغز شکل می گیرند؟ ( قسمت اول)

“ایده های بزرگ فقط ارزش ادامه دادن دارند” یا “ایده های انیشتین پایه گذار نظریات بنیادین در فیزیک شده است” ما چطور ایده های بزرگ داشته باشیم؟ تا امروز احتمالا متن های زیادی در مورد خلاق بودن، پرورش ایده های بزرگ و از این دست مطالب خوانده اید. اما آیا واقعا با خواندن آن مطالب ایده های بهتر به ذهنمان رسیده است؟ واقعا چطور یک ایده در ذهن ما تشکیل می شود؟
در ابتدای این بحث لازم به ذکر است که این مبحث خیلی موارد زیاد و پیچیدگی های فراوانی دارد، و برای اینکه بتوانیم به طور کامل از رازهای ذهن و ایده ها پرده برداریم نیازمند تخصص در چند رشته است. اما برای اینکه در آینده درک بهتری از ایده و نحوه شکل گیری و کامل شدن یک ایده در ذهن داشته باشید توصیه می کنیم تا پایان این متن همراه ما باشید.
زمانی که به یک مفهوم یا ایده فکر می کنید چه اتفاقی در ذهن شما می افتد؟ برای اینکه معنی یک جمله را بفهمیم چه اتفاقی در ذهن ما می افتد؟ هر مفهوم یا یک ایده نتیجه شکل گیری یک الگوریتمی از نورون ها در مغز ما می باشد. به عکس این پست نگاه کنید، ببینید در بین میلیاردها نورون چطور یک الگوریتم شکل گرفته است. در نتیجه یک ایده جدید، شبکه ی جدیدی از نورون ها است که به طور همزمان با یکدیگر در مغز شما مشتعل می شوند. شاید بتوان گفت ما یک ایده را به این علت هنوز نمی دانیم چون نتوانستیم الگوریتم مخصوص آن ایده را در ذهن خودمان تشکیل دهیم.
زمانی دیگران متوجه منظور شما و ایده ی شما می شوند که بتوانید همان الگوریتم را در ذهن آن ها هم شکل دهید.

گاهی اوقات ساختن این الگوریتم در ذهن ما نیاز به زمان های بیشتری دارد. شاید همه ی دانشمندان یا افراد یک لحظه به اصطلاح استئنایی داشتند. مثلا ارشمیدس ناگهان در حمام فریاد زده است: اریکا، اریکا (یافتم، یافتم). اما آیا واقعا تمام این ایده در یک لحظه به ذهن ارشمیدس رسیده است؟ آیا در یک لحظه این الگوریتم نورون ها در ذهنش تشکیل شده است؟ مثالی دیگر را ببینید:
داروین که در هنگام خواندن کتاب مالتوس به طور غیر مترقبه ای الگوریتم مقدماتی “انتخاب طبیعی” در مغزش جرقه خورد. یک دانشمند به نام هاروارد گروبر به نوشته های داروین مراجعه کرده و یافت که داروین، تئوری کامل “انتخاب طبیعی” را از ماه های قبل در ذهن داشته است. بدین ترتیب آنچه درمی یابید این است که داروین، به نوعی این ایده و تصور را داشته، اما هنوز قادر به درک کامل آن نبوده است. و در واقع ایده های بزرگ اغلب بدین گونه رخ می دهند؛ آن ها طی مدت زمانی طولانی ظاهر می شوند.
پس اولین راه حلی که برای داشتن ایده های خوب توصیه می کنیم: در مسیر به سوی هدف و ایده ی اصلی باشید. نگران نباشید اگر ایده ی اصلی هنوز به ذهنتان خطور نکرده است. کتاب های مرتبط بخوانید، فیلم های مرتبط ببینید، به هرچیز مرتبطی فکر کنید، با افراد دیگر در مورد ایده های اولیه تان صحبت کنید، به ذهنتان فرصت دهید تا الگوریتم ایده اصلی را در ذهنتان تشکیل دهند.
در پست بعدی جواب سوال بعدی را می دهیم. چرا نیوتون در حال استراحت زیر درخت، ایده اصلی به ذهنش رسید؟ چرا ارشمیدس در حمام ایده اصلی به ذهنش رسید؟

در این محتوا از تدتاک استیون جانسون و کریس اندرسون استفاده شده است.

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

2 دیدگاه در “ایده ها چطور در مغز شکل می گیرند؟ ( قسمت اول)

  1. فکر می کنم محیط هم نقش مهمی در شکل گیری ایده ها داشته باشن. شاید ما بعد مدتی شبیه محیطمون بشیم، شاید چون نورون هامون شبیه محیطمون شدن.

  2. مطالبی که در مورد مغز میذارید خیلی جذاب هستن لطفا بیشتر در این حوزه مطلب بذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *