پست وبلاگ

پاول پیف : آیا پول شما را گستاخ می کند ؟

پاول پیف : آیا پول شما را گستاخ می کند ؟

پاول پیف (Paul Piff) با آزمایشی که در بین ۱۰۰ گروه ۲ نفره در دانشگاهی انجام داده است ، این تد (Does money make you mean ?) را آغاز می کند ، این آزمایش به صورت انجام بازی بین دو نفر است که یک نفر در این بازی ، بازیکن پولدار محسوب شده و از ابتدای بازی جایزه بیشتری به او تعلق می گیرد ، می تواند به جای یک بار ، دو بار تاس بیاندازد . و اما یک نفر به عنوان بازیکن فقیر بازی را آغاز می کند . بنابراین از همان ابتدا برای بازیکنان مشخص است که چیزهایی از قبل برنامه ریزی شده است .
ما دیدیم که بین دو بازیکن تفاوت های قابل توجه و زیادی بروز کرد ، ما بیشتر شاهد نشونه هایی از سلطه ، نمایش قدرت و جشن گرفتن در بازیکن پولدار بودیم .
یکی از الگو های رفتاری که بازیکنان پولدار از خود نشان دادند این بود که در واقع در برابر طرف مقابل گستاخ تر شده و حساسیت کمتری نسبت به گرفتاری های بازیکن فقیر از خود نشان داده و بیشتر به نمایش دادن موقعیت های خود پرداخته و می خواستند نشان دهند که چه قدر خوب بازی می کنند .
چیزی که ما بین ده ها تحقیق پیدا کردیم این بود که وقتی سطح ثروت یک نفر زیاد می شود ، حس دلسوزی و همدلی در او کاهش می یابد و حس حق داشتن و شایستگی و طرز فکر همراه با خودشیفتگی افزایش می یابد .
پاول پبف می گوید کاری که من امروز می خواهم انجام دهم این است که به بررسی اثرات این جهان بینی خود محوری بپردازم .
مردم را تشویق کردم که بازی تا ببینم چه کسی برای افزایش شانس برنده شدن بیشتر دست به تقلب میزند ، که هر چه افراد ثروتمند تر بودند احتمال اینکه تقلب کنند بیشتر میشد .
ما حتی روی خودروها تحقیق کردیم و فهمیدم که هر چه قدر قیمت خودرو افزایش می یابد میل راننده برای قانون شکنی و زیر پا گذاشتن مقررات افزایش یافت .
شکاف طبقاتی موضوعی است که باید به آن توجه کنیم نه فقط به خاطر کسانی که در پایین هرم قرار گرفته اند بلکه به خاطر همه .
وقتی شکاف طبقانی بالا می رود چیرهایی که برای همه مهم است مثل سلامت اجتماعی ، اعتماد اجتماعی ، پویایی اجتماعی و … پایین می آید و همین طور چیزهای منفی در اجتماع مانند خشونت ، چاقو ، مجازات زاییده می شود که این نتایج توسط همه ی اقشار جامعه حس می شود .
خوب حالا چه کاری میتوانیم انجام دهیم ؟
به نظر می رسد که این اثرات منفی و مهلک خارج از کنترل باشد و نتوان کاری برای آن انجام داد که مطلقا چیزی نیست که ما بتوانیم به عنوان فرد انجام دهیم .
اما در تحقیقات آزمایشگاهی مان پی بردهایم که مداخله های کوچک روانی ، تغییرات کوچک در ارزش های مردم ، اشاره های کوچک در جهت های خاص ، می تواند سطوحی از مساوات و یکدلی را برگرداند .

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

3 دیدگاه در “پاول پیف : آیا پول شما را گستاخ می کند ؟

  1. با این دیدگاه سوالی که پیش میاد اینه که جوامع کمونیستی تونستن این موضوع رو کنترل و یا حل کنن؟!

  2. خیلی جالب بود! این تغییر رفتار رو خیلی وقتا تو اطرافیانمون که تونستن به ثروت زیادی برسن دیدیم، فکر نمیکردم اثبات علمی هم داشته باشه!

  3. همیشه برچسب ها بر رفتار آدم ها تاثیر میزاره. مثلا آزمایش هایی که به عده ای می گفتند شما باهوش تر هستین و در نهایت افراد باهوش سوالات سخت رو رها می کردند.یا در آزمایش دیگری به عده ای می گفتند شما قدرتمند تر هستید و آن ها به نفرات دیگر دستور می دادند و زور می گفتند. واقعا همین داشتن یک برچسب میتونه تمام رفتارهامون رو عوض کنه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *