پست وبلاگ

از آریلی بپرسید! چرا هدیه های بعد ازدواجمان هیجان انگیز نیستند؟

از آریلی بپرسید! چرا هدیه های بعد ازدواجمان هیجان انگیز نیستند؟

دن عزیز
۴ سال پیش قبل اینکه ازدواج کنیم، من و همسرم هدیه های بسیار شگفت انگیزی برای تولد یکدیگر می خریدیم. بعد از اینکه ازدواج کردیم و حساب بانکی مشترکی باز کردیم دیگر هدیه های تولدمان مهیج و یا خاص نبودند و اخیرا نیز کلا هدیه ای در کار نیست. حالا ما تنها وسائلی که نیاز داریم را میخریم و اسم آنها را هدیه می گذاریم.
آیا این زوال به خاطر حساب بانکی ماست یا این داستان تمام ازدواج هاست؟

– نیس

بخشی از آن، به طور قطع، بخاطر همین مسئله است که ازدواج چگونه بعد از اینکه به آرامش رسیدیم ما را تغییر میدهد. اما حساب بانکی مشترک هم در اینجا مهم است، و این بخش راحت تری برای تغییر دادن است.
در هدیه دادن، انگیزه ی اصلی ما این است که به شخصی نشان دهیم که اورا می شناسیم و به او اهمیت می دهیم. هنگامی که از پول خودمان برای این کار استفاده می کنیم، ما برای سود دیگران، از خودگذشتگی انجام می‌دهیم. اما وقتی که از پول مشترک استفاده می کنیم، این اصلی ترین حالت اهمیت دادن از بین می رود. ما فقط از منابع مشترکمان جهت خرید چیزی برای فرد مقابل و برای استفاده مشترک هزینه می‌کنیم، که به میزان زیادی ظرفیت یک هدیه برای معاشرت کردن یا اهمیت دادن را از بین می‌برد.
ساده ترین راه جهت برگرداندن هیجان به هدیه هایتان، راه اندازی یک حساب کوچک منحصر به فرد برای هر یک از شما برای هزینه های اختیاری خودتان است. دیگر، بحث سخت تر و طولانی‌تر اینست که چگونه در ازدواج، شور و شوق پایدارتری را بدست بیاوریم.

Dear Dan,

Before we got married four years ago, my husband and I would give each other amazing, thoughtful birthday gifts. After we got married and set up a joint bank account, our birthday presents stopped being exciting or original—and recently, they stopped altogether. Now we just buy things we need and call them gifts. Is this deterioration because of the shared bank account, or is it just the story of marriage?

—Nis 
Some of it, of course, is how marriage changes us once we’ve settled down. But the shared bank account is also important here, and that part is simpler to change.
In giving a gift, our main motivation is to show that we know someone and care for them. When we use our own money to do this, we are making a sacrifice for the other’s benefit. When we use shared money, this most basic form of caring is eliminated. We are simply using common resources to buy the other person something for common use—which greatly mutes a gift’s capacity to communicate our caring.
The simplest step to restore some excitement to your gifts is to set up a small individual account for each of you for your own discretionary spending. The longer, harder discussion is how to get marriages to sustain passion longer.

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

2 دیدگاه در “از آریلی بپرسید! چرا هدیه های بعد ازدواجمان هیجان انگیز نیستند؟

  1. من فکر می کنم بخشی از این مسئله به “سازگاری” بر می گردد، بعد از گذشت مدتی از ازدواج، انسان با شرایط جدید سازگار می شود و احساسات و هیجاناتش فروکش می کند. همین موضوع باعث می شود رفتار هایی که در آن حالت انجام میداده نیز متوقف شود.
    اگر هر کدام از طرفین بتوانند این رفتار را در خود کنترل کنند که نسبت به همسرشان سازگار نشوند و همیشه با همان احساسات اولیه با برخورد کنند، این شور و اشتیاق دوام طولانی تری خواهد داشت.

  2. یک تد چند وقت پیش دیدم با این مضمون که باید از همدیگه تشکر کنیم، و میگفت در یک رابطه عاطفی باید هر چند وقت یکبار بشینن و از یکدیگر با اسم بردن کارهای خوبی که انجام دادن از هم تشکر کنن. در مجموع ایده کلی اینکه هر چند وقت یکبار بشینیم با همدیگه صحبت کنیم معمولا جواب میده، یکبار واقعا میتونیم در مورد نحوه کادو دادن و چیزهایی که خوشحالمون کنه با همدیگه صحبت کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *