پست وبلاگ

سندهیل مولایناتان : حل کردن مشکلات اجتماعی با یک سقلمه

سندهیل مولایناتان : حل کردن مشکلات اجتماعی با یک سقلمه

 

هر از چند گاهی شما با چیزی مواجه می شوید که بسیار نگران کننده است و این چیزی است که درک شما را نسبت به دنیای پیرامونتان عوض می کند و به شما یاد می دهد که شما در مورد چیزی که به آن به شدت باور داشتید بسیار اشتباه می کردید .
ما انرژی زیادی مصرف می کنیم و در دامنه های بسیاری مانند تکنولوژی ، علمی ، کار سخت ، خلاقیت ، نبوغ انسانی تا مشکلات اجتماعی مهمی را با راه حل های تکنولوژی حل کنیم .
سندهیل مولایناتان (Sendhil mullainathan) با مثالی ادامه می دهد : بیماری دیابت را در نظر بگیرید که داروی آن انسولین است و شما با دریافت روزانه ی آن به صورت قرص یا تزریق سطح قند خون خود را حفظ می کنید ، با پیشرفت تکنولوژی یک بیماری کشنده را قابل درمان کردیم اما هر ساله ۲۵ هزار نفر کور می شوند و صدها نفر دچار نقص عضو می شوند برای چیزی که قابل حل است .
بسیاری از این موارد کاملا قابل پیشگیری بودند و این چیزی است که من به عنوان مسئله ای نگران کننده به آن فکر می کنم ، چیزی که آن را مشکل ” مایل آخر ” نامگذاری می کنم ، مایل آخر همه جا مشکل ساز است .
با نوآوری و پیشرفت عظیم تکنولوژی تزریق انسولین که در گذشته با شیشه دارو و سرنگ انجام می شد به قلم قند تبدیل شد که استفاده از آن بسیار آسان تر و راحت تر است .
این فرصت مایل آخر است ، وقتی که مشکل تکنولوژی را حل می کنیم، فکر می کنیم که مشکل حل شده است ، اما مشکل انسان همچنان باقی است و آن مرزی است که ما باقی گذاشته ایم .
این مشکل در مورد بیولوژی مردم نیست ، این در مورد مغز هاست ، روانشناسی مردم و نوآوری باید تا آخرین مایل ادامه پیدا کند .
میزان منابعی که ما در این جریان استفاده می کنیم نابرابر است ، ما میلیارد ها دلار در تکنولوژی مصرف می کنیم اما چه مقدار برای تغییر رفتار انسان ها صرف می کنیم ؟

مشاهده ی این تد جذاب که توسط مسعود زین اوقلی عضو گروه اقتصادی رفتار ترجمه شده است را از دست ندهید

 

 

 

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

2 دیدگاه در “سندهیل مولایناتان : حل کردن مشکلات اجتماعی با یک سقلمه

  1. دن آریلی هم چنین پیشنهادی میده. برای اینکه روند درمان را به طور کامل پیگیری کنیم، توصیه میکنه دکتر پولی را ابتدا بگیرد و تا انتهای درمان فقط جهت تعهد مشتری نگه دارد.

  2. کلمه ی سقلمه که همون ترجمه ی nudge هست خیلی حس دقیق همون کلمه رو به آدم نمیده، پیشنهاد دیگه ای برای این ترجمه نیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *