پست وبلاگ

سالی جدید باز هم در کنار اقتصاد رفتاری

سالی جدید باز هم در کنار اقتصاد رفتاری

همین که به امروز رسیدیم یعنی مهمترین قدم را برداشتیم. بعضی هامون شاید نگران دستاورد غیرکافی امسالمون باشیم، ولی اقتصاد رفتاری نشون میده که چرا برنامه ریزی های روی کاغذ همیشه اتفاق نمی افته. همین که دوست داشته باشیم به هدفی در زندگی برسیم، مغز انسان به صورت ناخودآگاه مسیر رسیدن به هدف را برای خودش ترسیم می کنه و به سوی اون حرکت می کنه. پس اگر امسال به هدفی نرسیدیم نشون میده هنوز در مسیر بخشی از برنامه ریزی ناخودآگاهمون قرار داریم.

اگر نزدیکانی داشتیم که دوستشان داشتیم و یا دوستمان داشتند و به هر علتی کدورتی پیش آمده بهتر است که کدوت ها را کنار بگذاریم. اگر امروز یا هرچه زودتر به یک کدورت پایان ندادیم دچار یک نابخردی شده ایم که معروف به هزینه از دست رفته است. در این نابخردی هرچه بگذرد برایمان سخت تر می شود که به یک اشتباه پایان دهیم.

اگر میدانید سازگاری چیست، و به نابخردی انسان آگاهی دارید، بهتر است قبول کنیم که داشته های مادی بعد از مدتی موجب سازگاری می شوند و همانطور که بررسی ها نشان داده است ۵ مورد است که انسان ها از آن شاد می شوند: ۱- ارتباط اجتماعی. چقد برای کسانی که دوستشان داریم زمان می گذاریم؟ ۲- فعال بودن. نگذاریم زندگی مان کسل کننده جلو برود، از خانه بیرون بزنیم، مشغول کاری شویم. ۳- توجه. چقدر به چیزهایی که اتفاق می افتد توجه می کنیم؟ آیا تغییر فصل ها را متوجه می شویم؟ ۴- حفظ یادگیری. منظور یادگیری رسمی نیست، منظور این است که کنجکاو باشیم، از یادگیری درست کردن یک غذای جدید تا … ۵- بخشیدن. بررسی ها نشان میده که انسان ها وقتی میبخشند احساس خوبی پیدا می کنند.

برای سال جدید آرزو می کنیم که تنبلی هایمان برای گزینه های اضافی در زندگی باشد. ذهنمان به چیزهای خوب سوگیری پیدا کند. آرزو می کنیم که، مخزن انرژی مان با تعریف اطرافیان از ما پر شود تا با گلوکز و خواب. آرزو می کنیم که اطلاعات در دسترسمون قربان صدقه های پدر و مادرمان باشد. و در آخر آرزو می کنیم که آمیگدال مغز ما با نگاه های عاشقانه در سال جدید دچار بیش فعالی شود.

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *