پست وبلاگ

معرفی دن گیلبرت

معرفی دن گیلبرت

استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد, نویسنده ی کتاب پرفروش تلو تلو خوردن بر شادکامی (Stumbling on Happiness) که به بیش از ۳۰ زبان زنده ی دنیا ترجمه شده است، نویسنده ی مقاله های متعددی برای روزنامه ها و مجلات از جمله نیویورک تایمز، از جمله فعالیت های دن گیلبرت (Daniel Todd Gilbert)، روانشناس ۵۹ ساله ی آمریکایی می باشد.
دن گیلبرت که تا کنون ۳ بار در کنفرانس تد سخنرانی کرده است، بیان می کند که اعتقادات ما در مورد چیزی هایی که ما را خوشحال می کنند غالبا غلط هستند.
این فرضیه ای است که او در تحقیقات جذاب و کتاب خود از آن حمایت می کند.او اعتقاد دارد که ما در جستجوی خود برای خوشبختی نقشه ی اشتباه در دست داریم 
و دقیقا همان طور که خطاهای بصری چشمان ما را گول می زنند، در تصمیم گیری برای یافتن خوشبختی مشکل داریم. او بیان می کند که مغزهای ما به صورت سیستماتیک در مورد چیزی که ما را خوشحال می کند اشتباه می کنند و این خصلت در قدرت شناخت، ما انسان ها را در پیش بینی سعادت خود بسیار ضعیف می کند.
 تحقیقات وی با استفاده از روانشناسی و علوم اعصاب انجام شده و با آزمایش های منحصر به فرد تکمیل شده، اما چیزی که کار وی را متمایز می کند شیوه ی ارائه وی است. شیوه ی مشارکت دادن شنوندگان و مثال های قابل درک ومعمولا خنده دار دن گیلبرت در مورد رفتار انسان ها چیزی است که باعث می شود اکثر شنوندگان و خوانندگان کتاب های وی با موضوع مورد بحثش ارتباط برقرار کنند.
کتاب او با نام “تلوتلو خوردن بر شادکامی” شاید از زندگی خودش سرچشمه گرفته شده باشد.
او که در ۱۹ سالگی ترک تحصیل کرده بود، با رویای نوشتن کتاب های علمی تخیلی برای ثبت نام در کلاس نویسندگی خلاقانه به یک کالج محلی رفت، اما چون کلاس نویسندگی پر شده بود او در کلاس روانشناسی ثبت نام کرد، تنها کلاسی که هنوز ظرفیت داشت.
او به این موضوع علاقه مند شد و دکترای خود در این رشته را از دانشگاه پرینستون گرفت.
او تا کنون افتخارات زیادی کسب کرده که از جمله ی آنها می توان به موارد زیر شاره کرد:
· برگزیده شدن کتاب “تلوتلو خوردن بر شادکامی” به عنوان یکی از ۵۰ کتاب کاربردی علم روانشناسی
· دریافت جوایز متعدد تلی اواردز (Telly Awards) برای همکاری نویسنده در سری تلویزیونی NOVA
· قرار گرفتن سخنرانی اش در دسته ی ۲۰ پربازدید ترین ویدیو ی تد در دسامبر ۲۰۱۳
· گرفتن درجه ی افتخاری از دانشگاه بیتس (Bates College) در سال ۲۰۱۶

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *