پست وبلاگ

کم باشه، حلال باشه؟” یا “حلال باشه؟”

کم باشه، حلال باشه؟” یا “حلال باشه؟”

این بیلبوردیست که در مشهد بعد از قضیه حقوق های نجومی به چشم می خورد.
برای قسمت اول این جمله یعنی”کم باشه” از صحبت های پروفسور کانمن استفاده می کنیم و برای بررسی زمانی که “حلال باشه” به جمله اضافه می شود، سراغ صحبت های روانشناس معروف بری شوارتز می رویم.
دنیل کانمن برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۰۲ معتقد است که پول به طور واضح برای ما خوش بختی تجربه‌ای به ارمغان نمی آورد ولی‌ کمبود پول برای ما موجب بد بختی می شود و ما می‌‌توانیم میزان این بدبختی را بسیار بسیار واضح اندازه‌گیری کنیم.
حالا ما به عنوان شهرداری که یکی از وظایف مهم آن به وجود آوردن آسایش و رفاه شهروندان هست مردم رو به سمت بدبختی بیشتر سوق می کنیم با گفتن جمله ی “کم باشه”.
از طرف دیگر بری شوارتز مبحث مهمی دارد که می گوید زمانی که ما به مردم دلیلی ارائه کردیم و همچنین دلیل دومی ارائه می دهیم گاهی اوقات این دلیل دوم باعث کاهش درصد انجام کار می شود. مثالی می زند به این عنوان که در سویس برای زباله های هسته ای از مردم خواستند که آن ها را در خانه هایشان دفن کنند. در ابتدا ۵۰% موافق بودند. بعد در گروه دیگری گفتند اگر اجازه بدهید زباله های هسته ای را در خانه هایتان دفن کنیم درآمد ۶هفته از حقوقتان را به شما می دهیم. در اینجا ۲۵% موافق انجام شدن طرح بودند، چون ۲دلیل وجود دارد ۱- این وظیفه من است ۲- مبلغی هم دریافت می کنم. دلیل دوم باعث شد که “سوال وظیفه من چیست؟” به سوال “چه نفعی برای من دارد؟” تغییر کند.
در این بیلبورد چه اتفاقی افتاده است؟ فرض کنید ما بیلبوردی طراحی می کردیم با جمله ی “حلال باشه” این جمله به تنهایی انگیزه کافی و اثربخشی لازم را به مخاطب نشان می دهد. اما زمانی که مطلب دیگری تحت عنوان “کم باشه” مطرح می شود اولین بحثی که به ذهن عموم مردم می آید این است که عده ای حقوق های زیاد بگیرند اما بقیه مردم به حلال بودن تشویق می شوند حتی به قیمت بدبخت شدن آن ها که مرتبط است با کمبود پول.
این بیلبورد مثالی از بیلبوردها یا شعارهایی است که اغلب اوقات با نیت خوب طراحی می شوند اما اثر بخشی لازم را ندارند.
برای اینکه تاثیر این بیلبورد را بر مردم ببینید می توانید جمله ی “کم باشه حلال باشه” را جست و جو و نظرات مردم را مشاهده کنید. ویدیو زیر یکی از همین بازخورد هاست که در وبسایت آپارات آپلود شده است

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

2 دیدگاه در “کم باشه، حلال باشه؟” یا “حلال باشه؟”

  1. همیشه با دیدن این تابلو از خودم سوال میکردم چرا باید با کمک بیلبورد های در سطح شهر مردم رو به کم بودن روزیشون تشویق کنن؟ تحلیل جالبی بود. ممنون

  2. فک می کنم دقیقا به اشتباه حس منفی از این جمله به افراد منتقل میشه و اونقدر که لازمه تاثیر مثبت نداره. بیشتر باعث میشه آدم به این فک کنه که چرا باید “من” درآمدم کم باشه!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *