پست وبلاگ

بالاتر از مطلوبیت

بالاتر از مطلوبیت

قبل تر که در مورد هنجار های اجتماعی و بازار نوشته بودیم، به آتش نشان ها اشاره کردیم.
آتش نشان هایی که از لحاظ هنجار های بازار و اقتصادی، هیچ توجیهی برای شغل پر دردسر و خطرناکشان وجود نداشت.
شاید امروز، درک این موضوع برایمان قابل لمس تر باشد. حاضرید چقدر حقوق بگیرید تا جانتان را برای نجات افرادی که شاید تا کنون آنها را ندیده اید، به خطر بیاندازید؟
اگر بخواهیم این مسئله را با علم اقتصاد رفتاری بررسی کنیم، یک آتش نشان تنها بخاطر هنجارهای اجتماعی چنین شعلی را بر می گزیند. همان هنجار های اجتماعی که با هیچ پول و حقوقی قابل جبران نیستند.
فرض کنید که دنیا را به دید اقتصاد کلاسیک و هنجار های بازار می دیدیم، آیا دیگر هیچ انسانی را پیدا می کردیم که شغل آتش نشانی را انتخاب کند؟ اما امروز میبینیم که تعدادی از این آتش نشان ها بدون توجه به تصمیمات منطقی و هنجار های بازار، برای نجات هموطاننشان، جانشان را از دست دادند.
گویا در دنیا، مسائل مهم تری از پول و سود و هزینه وجود دارد، که من فکر می کنم می توانیم آنها را در دسته ی هنجار های اجتماعی قرار دهیم!
تسلیت به ایران، برای این فقدان بزرگ، برای این غم بزرگتر.
گروه اقتصادی رفتار

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

3 دیدگاه در “بالاتر از مطلوبیت

  1. چرچیل جمله معروفی داره که میگه:”اگر یک فرد انسانی بمیرد، مصیبت و تراژدی است، اما اگر یک میلیون نفر بمیرند چیزی بیش از رشته ای آمار و ارقام نیست” درسته که ما این رو میدونیم، اما درد این قضیه زمانی زیاد میشه که متوجه میشیم به خاطر اشتباه دیگری به شهادت رسیدن.

  2. از بچگی به یکسری از کارکترها به چشم قدرت نگاه کردیم مثل: پلیس، آتش نشان و … خدا نکنه روزی که یک آتشنشان گریه کنه. من که باورم نمیشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *