پست وبلاگ

معرفی کتاب جنبه ی مثبت بی منطق بودن

معرفی کتاب جنبه ی مثبت بی منطق بودن

کتاب جنبه ی مثبت بی منطق بودن، دومین کتاب دن آریلی، پژوهشگر و پروفسور مشهور علم اقتصاد رفتاری می باشد. کتاب اول او به اسم نابخردی های پیش بینی پذیر را پیش از این برایتان معرفی کرده بودیم.
این کتاب که در سال ۲۰۱۰ میلادی منتشر شده است، به بررسی مزایای پیش بینی نشده ی سرپیچی از منطق در محل کار و خانه می پردازد.
دن آریلی در مقدمه کتاب می گوید:” تردیدی نیست که اگر منطقی تر بودیم و بایستی های خود را رعایت می کردیم خیلی عالی می شد. ولی متاسفانه این طور نیستیم. شما برای این موضوع که میلیون ها عضویت در باشگاه های ورزشی بدون استفاده می ماند و یا چرا مردم با پیامک فرستادن در هنگام رانندگی جان خود را به خطر می اندازند یا چرا های دیگر چه توضیح دیگری دارید؟ اینجاست که اقتصاد رفتاری پا به عرصه می گذارد. در این حوزه فرض ما بر این است که مردم به طور کامل معقول و ماشین های حساب هستند. به جای آن می بینیم که مردم به واقع چطور رفتار می کنند و اغلب مشاهداتمان ما را به این نتیجه می رساند که ابنای بشر غیر منطقی اند.”
این کتاب به دو بخش اصلی “شیوه های پیش بینی نشده ای که در محل کار از منطق سرپیچی می کنیم” و “شیوه های نا منتظری که در خانه از منطق سرپیچی می کنیم” تقسیم شده که بخش اول شامل ۵ فصل و بخش دوم شامل ۶ فصل می باشد.
برخی از مباحثی که در این کتاب ذکر شده را پیشتر در مدرسه ی اقتصاد رفتاری بررسی کرده بودیم، به عنوان مثال در فصل ۶ کتاب، دن آریلی به تحلیل سازگاری با استفاده از پژوهش ها و آزمایش هایی که انجام داده است پرداخته که شما می توانید مطالب مربوط به سازگاری را در دسته ی سازگاری در مدرسه اقتصاد رفتاری بیابید.
این کتاب توسط اصغر اندرودی ترجمه شده و نشر دایره آنرا منتشر کرده است.

درباره ی گروه رفتار

4 دیدگاه در “معرفی کتاب جنبه ی مثبت بی منطق بودن

  1. جمله ای که امروز از این کتاب توی کانال تلگرام گذاشته بودید و تحلیلی که از روابط عاشقانه کرده بودید باعث شد که بیام معرفیش رو تو سایتتون بخونم و تصمیم بگیرم در اولین فرصت کتاب رو تهیه کنم . مرسی

  2. یکی از بهترین کتاب ها در حوزه ی اشتباهات ذهنی ما !

  3. یکی از نکات جالب کتاب های دن آریلی اسم های انتخابی برای کتاب هایی که می نویسه است. “جنبه مثبت بی منطق بودن” “نابخردی های پیش بینی پذیر” در عین اینکه کاملا کتاب هاش مبنای علمی داره و خودش یک دانشمنده باز هم جذاب بودن و عمومی بودن رو رعایت می کنه.

  4. دقیقا بعد از اینکه پارسال پست مربوط به سازگاری را گذاشتین این کتاب را خوندم، خیلی عالیه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *