پست وبلاگ

سوگیری ذهنی

سوگیری ذهنی

سه سوال زیر را بخوانید و در هر سوال بگویید به نظرتان کدام یک از دو مورد ذکر شده، عامل مهمتری در مورد مرگ و میر است.
۱- قتل یا خودکشی ؟
۲- سیل یا بیماری سل ؟
۳- طوفان یا آسم ؟
به پاسخ هایتان بیاندیشید. برخی از شما فکر می کنید قتل، سیل و طوفان، بیشتر معمول هستند. در واقع بیشتر مردم اینگونه فکر می کنند و حداقل یکی از این سه مورد (قتل، سیل،طوفان) در جواب هایشان دیده می شود. اما در ایالت متحده آمریکا مرگ ناشی از خودکشی ۵۰ درصد بیشتر از مرگ ناشی از قتل، مرگ ناشی از سل نه برابر بیشتر از سیل و مرگ ناشی از آسم، هشتاد برابر طوفان است.
پس چرا ما، حداقل در مورد یکی از این موارد اشتباه پیش بینی می می کنیم؟
به دلیل سوگیری ناشی از سابقه ی ذهنی. سوگیری سابقه ذهنی گرایشی طبیعی است که باعث می شود هنگام تخمین احتمال وقوع رویدادی خاص، بر اساس سابقه آن در حافظه مان قضاوت کنیم. به صورت شهودی گمان می کنیم رویداد هایی که محتمل تر هستند، آسان به خاطر آورده می شوند. اما اغلب آن چیز هایی که به یاد می آوریم خلاصه دقیقی از رویداد های جهان نیستند.
هر پاسخی که به این سوال دادید، بستگی به همان مسائلی که به خاطر می آورید دارد. به این صورت که اگر یکی از اطرافیانتان درگیر بیماری آسم باشد، احتمالا تخمین ذهنی شما این است که آسم مضر تر از طوفان است. یا اگر اخیرا در اخبار منتشر شده در رسانه ها، سیل های خطه ی شمال کشور و میزان خسارات مالی و جانی آن ذکر شده باشد، این احتمال را خواهید داد که سیل باعث مرگ و میر بیشتری نسبت به بیماری سل می شود.
ممکن است چیزی را به دلیل اینکه احساس بیشتری فراخوانی می کند بهتر به یاد بیاوریم نه به دلیل اینکه متداول تر است. ممکن است چیزی را بهتر به خاطر بیاوریم زیرا رسانه ها زمان بیشتری را صرف پوشش آن می کنند( شاید به این خاطر که تصاویر روشن تر و واضح تری را نسبت به آن مساله فراهم می آورند)، نه به خاطر اینکه بیشتر رایج است. سوگیری ذهنی ممکن است شهود ما را به بیراهه بکشاند و به ما تلقین کند که چیز های غیر معمول و نا محتمل، رایج تر و متداول هستند.
این مطالعه توسط پژوهشگران تصمیم گیری در دانشگاه اورگون انجام شده است.

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

4 دیدگاه در “سوگیری ذهنی

  1. من توی سه تا سوال قتل، سیل، طوفان رو انتخاب کردم. مطلبتون خیلی جالب بود

  2. این مقوله ای که ازش صحبت کردید خیلی جاهای دیگه هم ذهن ما رو درگیر خودش می کنه، به عنوان مثال شما اگر در دوران بچگی دوستی به اسم X داشتید که در درس هایش ضعیف بود و فرد محبوبی نبود، در دوران بزرگ سالی اگر اسم x به گوشتان بخورد اولین چیزی که به ذهنتان می آید این است که طرف فرد محبوبی نخواهد بود. فکر می کنم دلیل همچین تصور ذهنی همان سوگیری ها باشد.

  3. آمار در ایران هم همینطور است ؟

  4. بیماری سل را انتخاب کردم اما علتش اطلاعات صحیح نبود علت آن این بود که ساکن یزد هستم و هیچگاه سیل را ندیده ام اما پدر بزرگم به علت سل فوت کرده بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *