پست وبلاگ

تعهد

تعهد

احتمالا بار ها این موضوع را تجربه کرده اید که هنگامی که، اهدافی دارید که از لحاظ فیزیکی و عقلانی غیر ممکن نباشند، دستیابی به آن ها امکان پذیر است اما این کمبود انضباط شخصی شماست که اجازه نمی دهد به اهدافتان پایبند باشید.
تعهد ابزاریست برای اینکه کمبود اراده ی مردم را تغییر دهد و با کمک آن بتوان به تغییر رفتار دست یافت. در مواردی مانند ذخیره پول، یا گرفتن رژیم، استفاده از تعهد بیشتر در میان مردم رایج است. تعهد زمانی تاثیر بیشتری دارد که هزینه شکستن آن بیشتر باشد و تعهد به صورت عمومی داده شده باشد. به علت این که مردم دوست دارند یک شخصیت مثبت و ثابت از خودشان داشته باشند.

دنیل گلدشتاین به اصطلاحی به نام دستگاه تعهد معتقد است. کاربرد دستگاه تعهد این است که تصمیمی که شما با خونسردی و آرامش میگیرید تا خودتان را مقید کنید در هنگامی که هیجان دارید، کاری که بعدا باعث پشیمانی شما می شود را انجام ندهید.

علاوه بر کمبود انضباط شخصیمان، دلیل دیگری که مقاومت در برابر وسوسه سخت است، نبرد نابرابر بین “خود حال” و “خود آینده” است. “خود حال” الان وجود دارد و کنترل را در دست دارد، الان در مسند قدرت قرار دارد و در حال حاضر این قدرت را دارد که شیرینی خامه ای را در دهانتان بگذارد و “خود آینده” حتی این طرف ها هم پیدایش نیست، “خود آینده” در آینده است و ضعیف است، به این صورت “خود حال” تمام رویاهای خودش را به دست می آورد.
مثال ها و راهکارهایی برای عمل کردن به تعهد ها وجود دارد، برای گرفتن رژیم غذایی یا ترک عادتی که روتین شده می توانیم به نزدیکان خود ایمیل یا پیام بدهیم که قصد داریم طی چندین ماه آینده به این هدف برسیم، این باعث تقویت اراده برای انجام تعهد می شود.
همچنین از آنجایی که می دانیم اراده مثل یک ماهیچه می ماند و توانایی تقویت کردن آن وجود دارد می توانیم با استفاده از مباحثی مانند خود مهار که قبلا در مورد آن بحث کردیم به تقویت آن بپردازیم.
تعهد می تواند بسیاری از اهداف و تصمیمات ما را بهبود ببخشد، مانند ذخیره پول که راه حل های زیادی برای آن وجود دارد که در آینده آن را بررسی خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

3 دیدگاه در “تعهد

  1. ارجاع خوبی به بحث “خود مهاری” دادید، برای اینکه بتونیم انرژی خود مهاری خودمون رو تقویت کنیم می تونیم از تعهد استفاده کنیم. خیلی ممنون

  2. اینکه بیایم تعهداتمون رو با اطرافیان در میان بذاریم ایده خوبیه، اما از قدیم می گفتن کاری که میخواین انجام بدین رو به کسی نگین. این رو چطوری توجیه کنیم؟

    1. توصیه به صحبت نکردن برای کارها یا پروژه ها به این علت صورت می گیرد که هنگامی که ما در مورد یک آرزو یا کاری در آینده زیاد صحبت می کنیم، مغز اون فعالیت رو به عنوان فعالیت انجام شده در نظر می گیرد و انگیزه و هیجان زیادی را در لحظه به ما وارد می کند، در نتیجه موقع انجام کار، دیگر هیجان کافی را نخواهیم داشت چون مغز آن کار را انجام شده در نظر گرفته است. در مورد تعهدات بهتره نحوه صحبت کردن با دیگران رو دقیق انجام دهیم، به اطرافیان بگوییم من قصد دارم به مدت مشخص این کار رو انجام ندهم به این علت مشخص.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *