پست وبلاگ

قدرت تفکر بدون فکر کردن – بخش دوم

قدرت تفکر بدون فکر کردن – بخش دوم

در پست اول مربوط به برش نازک یا همان بلینک با مفهوم آن آشنا شدیم و از برخی مزیت های آن و نیاز ما به برش نازک آگاهی یافتیم، همچنین گفتیم که برش نازک توانایی ما در درک سریع لایه های زیرین شرایط و موقعیت هایی است که در آن قرار می گیریم، حال اگر زنجیر تشخیص سریع به ناگهان گسسته شود چه روی میدهد ؟
اگر بدون درک لایه های زیرین واقعیت ها و موقعیت ها دست به داوری سریع و ناگهانی بزنیم چه اتفاقی می افتد؟
مالکوم گلدول معتقد است که در ظاهر افراد هم حقایقی وجود دارد (اندازه، شکل یا رنگ پوست افراد) می تواند تداعی های قدرتمندی را به وجود بیاورد. بسیاری از کسانی که وارن هاردینگ، رییس جمهور آمریکا را دیدند، تحت تاثیر ظاهر متمایز و خوش بینی و برازندگی سر و وضع او، بلافاصله و کاملا بر خلاف آنچه که وارن بود، تصور کردند با مردی شریف، شجاع و باهوش سر و کار دارند که شخصیتی منسجم و درستکار دارد. ظاهر او چنین بود که آنان لایه های زیرین را نکاویدند یعنی راه تفکر خود را سد کردند.

آنچه که به نام برش نازک شناخته شده است پذیرش این واقعیت است که ما با یک “قدرت تفکر بدون فکر کردن” می توانیم بسیار بیشتر از ماه ها مطالعه چیز بدانیم. اما در عین حال باید بفهمیم دربعضی شرایط و موقعیت ها تشخیص و درک سریع می تواند بسیار گمراه کننده هم باشد .
نگرش ما نسبت به اموری مثل نژاد، جنسیت و … در دو سطح عمل می کند. اول نگرش و عقیده ای آگاهانه که به آن باور داریم و ارزش های اعلام شده ی ماست. ارزش هایی که اندیشیده شده و مستقیما در رفتارهایمان به کار می بریم.
اما نگرش ما در سطح دوم مربوط به تداعی سریع و بی اختیار که قبل از فکر کردن از ناخود آگاهمان بیرون می جهد است، ما اعتقادات ناخود آگاهمان را انتخاب نمی کنیم و درباره ی آنها نمی اندیشیم. کامپیوتر ناخودآگاه درونی ما در سکوت همه ی اطلاعات، داده ها و تجربیات، افرادی را که می شناسیم، درس هایی را که خوانده ایم، کتاب هایی را که می خوانیم، فیلم هایی که می بینیم، همه و همه را در خود جمع می کند و اعتقادات ما را می سازد.
در نگرش های نژادپرستانه ، اگر در ذهنتان بین چیز های خوب و سفید پوستان پیوند قوی وجود دارد، این امر روی برخورد شما با سیاه پوستان تاثیر می گذارد و معنی اش این نیست که تصمیم می گیرید چگونه حرف بزنید، چگونه احساس یا عمل کنید، به احتمال زیاد حتی آگاه نیستید رفتار شما با یک سیاه پوست و یک سفید پوست فرق می کند.
یا هنگامی که برای استخدام کارمندتان به جلسه ی مصاحبه می روید در صورتی که شخص ذکر شده قد بلند باشد رفتار بهتری نسبت به یک انسان قد کوتاه با او خواهید داشت .
اغلب ما بدون آن که خودآگاه باشیم توانایی رهبری را با توانایی فیزیکی که خود را در قد و قامت افراد نشان می دهد ربط می دهیم. در ذهنمان از رهبر شکل و قیافه ای می سازیم که دلمان می خواهد و اگر کسی با این کلیشه ی قوی همخوانی نداشته باشد سایر مختصات و ویژگی های او را نادیده می گیریم .

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *