پست وبلاگ

دن گیلبرت: علم هیجان انگیز خوشحالی

دن گیلبرت: علم هیجان انگیز خوشحالی

دن گیلبرت که تا کنون ۳ سخنرانی در کنفرانس تد داشته، در این ویدیو به بررسی تغیرات مغز انسان از نسل های قبل تا کنون می پردازد و در مورد سازگار شدن انسان صحبت می کند.
او می گوید: “اندازه ی مغز انسان از گذشته تا حالا ۳ برابر شده و ساختار جدید به نام قشر پیش پیشانی به آن اضافه شده، که یکی از وظایف مهمش این است که امکان شبیه سازی تحربه ها را به ما میدهد.”
سپس در مورد آزمایش جالبی صحبت می کند و می گوید: “در آزمایشی بررسی کردند که تاثیر فاجعه ها بر زندگی ما چگونه است؟ نتایج این آزمایش نشان دادند که اگر بیش از سه ماه از وقایعی که در زندگیمان اتفاق می افتد گذشته باشد، تاثیری بر زندگی شما ندارد. چرا؟ چون ما خودمان میتوانیم شادی را تولید کنیم.درواقع در این آزمایش مشخص شد تفاوتی در میزان شادی افرادِ برنده لاتاری با افرادی که از کمر به پایین فلج شده‌اند یک سال بعد از وقوع این اتفاق‌ها وجود ندارد یعنی وظیفه ی دستگاه ایمنی ما، سازگار کردن ما با اتفاقات شاد یا غم انگیز زندگی می باشد”
دستگاه ایمنی روانی، دستگاهی از پردازش های ذهنی که عمدتا غیر هوشیار هستند و به انسان ها کمک می کند دیدشان به زندگی تغییر کند و احساس بهتری نسبت به دنیایی که در آن زندگی می کنند داشته باشند تشکیل شده است.
گیلبرت در ادامه از راز خوشحالی پرده برداری می کند و انواع شادی را توضیح می دهد.

در ادامه به بررسی موضوعات زیر می پردازد:
اعتقاد اشتباهی که وجود دارد این است که شادی مصنوعی به خوبی شادی طبیعی نیست، چرا؟
باید بدانیم که تعدد انتخاب باعث میشود که خوشحالی ما کمتر باشد، با وجود اینکه ترجیحمان این است که انتخاب های بیشتری داشته باشیم، هنگامیکه انتخاب بیشتر به ما می دهند در آخرش ما خوشحال تر نیستیم!
درست است که بعضی چیزها بهتر از بعضی چیزهای دیگر هستند و ما باید ترجیحاتی داشته باشیم که ما را به سمت آینده ای بهتر هدایت کنند، اما اگر این ترجیحات ما را خیلی به زحمت بیاندازند یا خیلی با سرعت پیش ببرند، ما در خطر می افتیم. وقتی اهداف ما محدود باشد می توانیم شادمانه کار کنیم. اما وقتی اهداف ما حد و مرضی نداشته باشد منجر به دروغگویی و تقلب و دزدی و آسیب زدن به دیگران میشود.
آرزو ها و نگرانی های ما هر دو تا حدی بیش از واقع هستند، چرا که ما در وجود خودمان امکان تولید آنچه را که برای بدست آوردن آن در حال تلاش هستیم داریم
دیدن این تد جذاب، خصوصا برای افرادی که در حال دست و پنجه نرم کردن با اتفاق ناگواری در زندگیشان هستند، توصیه می شود.

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

4 دیدگاه در “دن گیلبرت: علم هیجان انگیز خوشحالی

  1. سلام ، با سپاس از مطالب مفيد شما ، لطفا يك مطلب براى معرفى دن آريلى بگذاريد .

  2. هميشه آدم هايى كه ترك تحصيل ميكنن آينده ى موفقى دارن =))))

    1. نیکلاس طالب در قسمتی از کتاب قوی سیاه عنوان می کند وقتی که در کاری موفق هستید شاید استعفا و سراغ کار جدید رفتن باعث موفقیت های بیشتر شود، خیلی از داستان های ترک تحصیل غول های فناوری اطلاعات مربوط به کسانی است که در دانشگاه های خوب دنیا مشغول تحصیل بوده اند و در شرایط مناسب با ترک تحصیل به موقع به موفقیت رسیده اند که این مربوط به وقت شناسی برای تصمیم گیری به موقع می باشد. اگر از زاویه دیگر به موضوع نگاه کنید، اسم کسانی که از دانشگاه ترک تحصیل کرده اند و موفق نشده اند هیچ جا ذکر نشده که احتمالا لیست بلند بالایی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *