پست وبلاگ

سازگارى لذت

سازگارى لذت

لذت ها یا حتی حس های منفی به صورت دائمی نیستند و بعد مدتی از بین می روند. برندگان قرعه کشی ۱۸ماه بعد تفاوتی با دیگر افراد ندارند و لذت یا حس بهتری نسبت به افراد دیگر تجربه نمی کنند. علت اینکه لذت ها دائمی نیستند به دستگاه ایمنی در مغز ما بر می گردد.

وظیفه دستگاه ایمنی این است که استاندارد های جدید برای خودش تعریف می کند و این باعث می شود هر شرایطی برای ما بعد از مدتی عادی به نظر برسد و ما با هر شرایطی تطبیق پیدا می کنیم. برای اینکه تصویر سازی بهتری در مورد تطبیق افراد با شرایط داشته باشیم اصطلاح تردمیل لذت دنیل کانمن را مطرح می کنیم، اینکه آدم ها مدت زیادی روی تردمیل می دوند اما در نهایت در همان مکان هستند، یعنی هرچه لذت ببرند باز هم در همان مکان هستند. و کم کم برایشان طبیعی می شود.
همچنین گفته شده که تکرار تجربه های مثبت کوچک مانند ورزش کردن یا اعمال دینی اثر با دوام تری بر روی خوب بودن حال ما نسبت به اتفاقات بزرگ زندگی دارد.
از قرار معلوم ما در تصور کردن آینده خیلی خوب هستیم ولی نمی توانیم پیش بینی کنیم چگونه با آن سازگار خواهیم شد. شاید باورش سخت باشد اما به مرور زمان ممکن است به تغییر در سبک زندگی خود عادت کنید با ضایعه ی خود سازگار شوید.
در طی یک آزمایشی به افرادی که در زندگی خود آسیب های مختلفی دیده بودند و میزان آسیب دیدگی ان ها متفاوت بود را دسته بندی کردند و از آن ها خواستند که دست خود را درون آب داغ قرار دهند و هنگامی که آب داغ برایشان دردناک شد، دست خود را از آب بیرون بکشند. افراد با آسیب دیدگی های اندک پس از ۲۷ ثانیه دست خود را از داخل آب داغ بیرون آوردند حال آنکه افراد به شدت آسیب دیده دست های خود را در حدود ۵۸ ثانیه در آب داغ نگه داشتند. این آزمایش نشان می دهد که زمان سازگاری آدم ها به نسبت شرایطی که در زندگی تجربه کرده اند تفاوت دارد اما همه آدم ها به شرایط سازگار می شوند.

مطالب مرتبط

درباره ی گروه رفتار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *