پست وبلاگ

خستگی تصمیم

خستگی تصمیم

تصمیم گیری های طولانی منجر به خستگی تصمیم می شوند و باعث می شوند که تصمیمات با کیفیت بد گرفته شود.
اراده همچون ماهیچه ای می ماند که اگر ما از آن بیش از حد استفاده کنیم باعث خستگی می شود.

به همین دلیل است افرادی که مشغله ی فکری و کاری بالایی دارند در زندگی های شخصی خود دارای مشکلاتی می شوند. البته از این جهت هم خوب است نگاه کنیم که هرچه از ماهیچه اراده خود بیشتر استفاده کنیم قوی تر می شود.
در مورد تصمیم گیری در پست های بعد به طور مفصل صحبت خواهیم کرد و جوانب مختلف تصمیم گیری را مورد بررسی قرار می دهیم. در این مطلب در مورد خستگی تصمیم بحث می کنیم.
زمانی از مارک زوکربرگ سوال کردند که چرا اکثرا از یک مدل تی شرت استفاده می کند، پاسخ داد:
“من سعی می‌کنم تا زندگی خود را از شر تصمیم ‌گیری در موارد متعدد خلاص کنم تا اینکه بتوانم تمام انرژی و وقت خود را برای پیشبرد فیس ‌بوک متمرکز کنم”.
این رویه ی خیلی از انسان های موفق هست. کسانی که می دانند خستگی تصمیم وجود دارد و بهتر است انرژی خودشان را بر روی تصمیم های مهم متمرکز کنند.
برای مثال در یک مطالعه کارکرد تعدادی قاضی که بایستی پرونده های محکومین متعددی را برای بررسی صدور حکم بخشودگی مطالعه ميكردند، معلوم شد که با نزدیک شدن به ظهر که قضات گرسنه شده (گلوکز مغز کاهش یافته) و خسته شده اند، تعداد موارد صدور حکم بخشودگی کاهش می یافته است، تا جایی که قبل از ناهار به صفر می رسیده است.
باید بدانیم تصمیم گیری هم مانند خیلی از موارد انرژی معینی دارد که بعد از مدتی استفاده از آن انرژی، نیاز به تجدید قوا پیدا می کند و بهتر است برای استفاده از این انرژی موارد با اولویت بالاتر را ابتدا مورد نظر قرار دهیم.

درباره ی گروه رفتار

1 دیدگاه در “خستگی تصمیم

  1. امام علی : هر گاه (در باره يك پرسش) پاسخ دادن شلوغ و بسيار گردد درستى (آن پاسخ) پنهان شود (پرسش كننده در شكّ و دو دلى افتد و نمى تواند بفهمد پاسخ پرسش او كدام است).
    قَالَ علی عليه السلام إِذَا ازْدَحَمَ الْجَوَابُ خَفِيَ الصَّوَابُ
    ( ترجمه وشرح نهج البلاغه(فيض الاسلام)، ج ۶ ص ۱۱۹۴)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *